Hámre

Podrobnosti o bitke pri Hámroch

Bitka pri Hámroch, známa tiež ako Bitka pri Trenčíne, sa uskutočnila 3. augusta 1708 a bola jednou z najväčších a najvýznamnejších ozbrojených konfrontácií medzi kurucmi Františka II. Rákociho a cisárskym vojskom generála Siegberta Heistera.

Rákociho pôvodným zámerom bolo obsadiť pevnosť Leopoldov, ale kvôli odporu dôstojníkov zo štábu sa rozhodol získať Trenčín. Súhlasil so dobytím Trenčína a svojimi vojskami, pozostávajúcimi z približne 14 000 až 15 000 mužov (8 000 pešiakov a zhruba 7 000 jazdcov), postupoval dolinou Váhu na sever cez Beckov k Trenčínu. Plánoval pokračovať na Moravu a následne do Sliezska.

bitka pri hámroch trencin Rakoczi II

Generál Heister, hlavný veliteľ cisárskej armády v Uhorsku, vyrazil zo svojho sídla v Prešporku (Bratislave) smerom k Trenčínu, keď sa dozvedel o Rákociho pohyboch. V bitke sa zúčastnilo iba jazdectvo cisárskeho vojska, ktoré malo približne 5 200 mužov.

Bitka pri Hámroch sa odohrala na území Mníchovej Lehoty, Trenčianskej Turnej a Soblahova s rozlohou približne 9,5 km². Terén bojiska sa skladal z fluviálnej roviny vážskej nivy a kotlinovej pahorkatiny. Rovina vážskej nivy umožňovala vojskám pohybovať sa bez väčších problémov, ale zároveň poskytovala nepriateľovi možnosť obchvatu alebo útoku z tyla. Kotlinová pahorkatina bola menej vhodná na vedenie vojenských operácií, ale zvlnený terén a výmoľné močiare potokov poskytovali výhody pre obranné pozície a dostrel zbraní.

bitka pri hámroch trencin Rakoczi II habsburgovci

Pred samotnou bitkou kurucká armáda dorazila k Rakoľubom a Beckovu, kde si oddýchla. Potom sa presunula k Veľkým Bierovciam a rozložila sa pri Váhu. V predvečer bitky kuruci zaujali pozície v pahorkatine medzi Sedličnou, Trenčianskou Turnou, Hámrami, Mníchovou Lehotou a Soblahovom.

V deň bitky sa cisárskym vojskám pod velením generála Heistera podarilo prejsť cez Váh a postaviť sa proti kuruckej armáde. Cisársky oddiel sa usporiadal do troch línií. Prvá línia pozostávala z dragúnov, druhá z húsarov a tretia z kurašierov. Väčšina kuruckých síl sa zoradila do rovnakej formácie, pričom predná časť tvorila pešia pěchota a zadná časť jazdectvo.

Bitka sa začala asi o 4. hodine popoludní a trvala niekoľko hodín. Kurucká armáda viedla útoky na cisárskych vojakov, ktorí stáli pevne na obrane. Boje sa odohrávali na rôznych miestach bojiska, a to najmä v oblasti Sedličnej, Hámrov, Mníchovej Lehoty a Trenčianskej Turne.

Bitka pri Hámroch
Bitka pri Hámroch
Bitka pri Hámroch
Bitka pri Hámroch legenda

Cisárskym vojakom sa podarilo odraziť útoky kuruckej armády a udržať svoje pozície. Vo večerných hodinách sa kuruci začali stiahnuť a bitka sa skončila. Straty na oboch stranách boli významné, ale presné údaje o počte obetí nie sú známe.

Bitka pri Hámroch mala významný vplyv na vývoj povstania Františka II. Rákociho. Kuruci utrpeli porážku a stratili dôležitú príležitosť obsadiť Trenčín a nadviazať spojenie s inými povstaleckými skupinami. Cisárskym vojakom sa podarilo upevniť svoju pozíciu v regióne.

Táto bitka bola jedným z mnohých vojenských stretov medzi kuruckými povstalcami a cisárskymi vojskami počas Rákociho povstania. Povstanie sa neskôr skončilo roku 1711 po podpise tzv. Szatmárskej dohody, ktorou sa František II. Rákoci vzdal svojich nárokov na uhorský trón a povstanie bolo potlačené.

 

Rákoczi plánoval svoje rozhodnutia pod dubom neďaleko pri obci Podlužany

Fotogaléria lokality Hámre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *