Prírodný kráter v Liptovskom Jáne

Kaďa je názov termálneho prameňa v obci Liptovský Ján. Atraktivitu z tejto lokality robí fakt, že kúpanie v prameni je bezplatné a okolitý areál je dobre udržiavaný. No a samozrejme voda v ňom už stáročia preukazuje svoje liečivé vlastnosti. Je to pekné miesto, najmä preto, že prameň pôsobí pôvodným prírodným dojmom – nie je to len ďalšie kúpalisko s bazénmi. Celková scenéria robí v tomto prípade svoje. Budí dojem prírodného wellnesu. Tento prameň je jedným z množstva výverov, ktoré sa nachádzajú roztrúsené v Jánskej doline a okolí.

Ako sa dostať ku Kadi?

Samotný prameň sa nachádza na konci obce Liptovský Ján. Obec je veľmi rýchlo dostupná z priľahlej diaľnice, takže osvieženie v prameni je výborná voľba na krátku zastávku počas dlhšej cesty. Priamo k prameňu nie je dovolené prísť autom z dôvodu ochrany podzemných vôd. Parkovať sa dá približne sto metrov pri miestom kostole, ale toto parkovisko je pomerne malé. Za dedinou sa nachádza veľké parkovisko. Je situované pri termálnom kúpalisku asi 200-300 metrov od Kade. Z neho po chodníku ľahko trafíte ku Kadi. Obe parkoviská boli počas našej návštevy bezplatné.

Do Liptovského Jána sa bez problémov dopravíte autobusom, ale tento kraj je obľúbený i cykloturistami. Preto odporúčame spraviť si cyklovýlet po okolí spojený s kúpaním v Kadi. Obec ponúka ešte mnoho ďalších atraktivít v podobe viacerých kaštieľov, či vyhliadkovej veže, ktoré na bicykli rýchlo obehnete. Okrem toho ku Kadi sa môžete bicyklom priviezť úplne najbližšie – až priamo do areálu.

Kúpanie v Kadi

Areál Kade je trávnatý, čistý, s jedným bufetom a jednoduchými prezliekarňami a WC. Návštevník si ihneď všimne klasický “vajcovkový” zápach. Je to spôsobené zaiste tým, že voda obsahuje množstvo síranov. Pri vstupe do areálu sa nachádza altánok s vyvierajúcou minerálnou vodou, ktorú si návštevníci chodia vo veľkom čerpať do bandasiek. Žiadna tlačenica tu však nepanuje. Menšia sťažnosť by mohla smerovať k spomínaným prezliekárňam, pretože tie sú vybudované z jednoduchého, miestami hrdzavého plechu a prezliekanie v nich nie je najpríjemnejšie. Ani veľmi nie je kde zavesiť si veci počas prezliekania. WC sú takisto nízkeho štandardu. Hoci je všetko bezplatné, malá investícia do zlepšenia stavu by nezaškodila.

Napriek tomu, že kúpanie je zadarmo, areál nie je preťažený. Možno preto, že prameň je vhodný skôr na pasívne “rochnenie sa” ako na skutočné plávanie. Prameň samotný je rozdelený na dve časti – na skalnú časť pripomínajúcu kaďu a priľahlý prírodný bazénik s plytkou vodou, kde si návštevníci často močia ruky a nohy. Voda v prameni je vlažná, ale po niekoľkých minútach zistíte, že vám rozohrieva kĺby. Je to naozaj uvoľnujúce. Tieto príjemné účinky vody pocítili už pred mnohými rokmi miestne ženy, ktoré sem chodili prať.

Dno prameňa je štrkové a teplé. Kúpanie v ňom predstavuje dokonalý relax. Je tomu tak vďaka prírodným bublinkám plynu, ktoré vás pohltia aj samotnému vzhľadu Kade. Predsa len má navrch oproti klasickým umelo vytvoreným bazénom. V kadi sa “rochníte” v kruhu s ostatnými návštevníkmi. Ideálna dĺžka kúpeľa je 20 minút, pričom je tento vhodné opakovať počas viacerých dní s cieľom dosiahnuť liečivý efekt. Prameň je vhodný pre liečenie ťažkostí s kĺbmi. Už pri jednej návšteve pocítite, ako vám ich voda krásne prehreje. Je to dôsledkom plynov obsiahnutých v tunajšej vode. Voda sa najskôr zdá vlažná, až chladná, no čoskoro pocítite štípanie bubliniek na pokožke a s tým súvisiace prekrvenie tkanív a kĺbov, ktoré vás zakrátko zahreje a bez problémov sa vydržíte rochniť aj pol hodinku. Najpríjemnejšie je to, ak vonku hreje slnko, pretože inak je areál v tieni a po vylezení z vody vám môže byť chladno.

Okrem samotnej Kade sa môžete okúpať v priľahlom ,,bazéniku”, ktorý je s prameňom priamo prepojený. Výhodou bazénika je, že si tu môžete i trochu zaplávať a dopriať si pár osviežujúcich temp. Bazénik je plytký, ale zároveň dostatočne hlboký na plávanie. Najlepšie poslúži na celkové osvieženie tela i ducha. Množstvo návštevníkov si tu zvykne sadnúť na jeho okraj a močiť si nohy. Je to veľmi príjemné, voda vám ich totiž čoskoro osvieži…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *