Keď prídete k Ružbašskému Kráteru, všimnete si ceduľu s nápisom, že sa nachádzate pri chránenom prírodnom útvare s dodatkom, že kúpanie je zakázané. My sme sa tu síce nekúpali, vzhľadom na to že sme to nemali ani v pláne a zastavili sme sa tu skôr zo zaujímavosti. Každopádne ľudia sa tu aj napriek zákazu častokrát chodia okúpať. Jazierko kvôli zloženiu vody a teplote nezamŕza ani v zime, preto tu nájdete kúpajúcich a j v tomto ročnom období. Mnohí si takúto relaxačnú kombináciu zimy a kúpania v jazierku s minerálnou vodou veľmi pochvaľujú.
Kráter leží akoby vo veľkej záhrade. Okolie jazera je trávnaté a z jednej časti je niekoľko budov, ktoré vyzerali vcelku opustene. Ani neviem či fungujú, pretože počas našej návštevy sa v nich nič nedialo. Pri jazierku bolo len zopár turistov, takže nie je to nejaká vyslovene masová záležitosť. Zrejme to bolo dané aj tým že v daný deň bolo sychravé počasie a často pršalo. Počas slnečných a hlavne horúcich dní tu bude určite väčšia návštevnosť.
Čo sa týka samotného travertínového jazierka, tak má viac-menej kruhový tvar s priemerom približne 20 metrov. Hĺbka jazera je približne 3 metre. Je lemované obrubou, ktorá ma výšku tak možno okolo jedného metra a široká je 2 metre. Celková plocha Kráteru vo Vyšných Ružbachoch je takmer 300 m².
Toto travertínové jazero má formu misovitej depresie, ktoré vzniklo usadením travertínu z vytekajúcej minerálnej vody. Vznikla tak travertínová kopa, ktorá sa časom prepadla. Prepadnuté miesto bolo následne vyplnené minerálnou vodou. Vďaka tomu sa tu vytvorilo veľmi pekné travertínové jazierko kráterovitého tvaru.