Prírodný kráter vo Vyšných Ružbachoch

prirodny krater vo vysnych ruzbachoch

Popis lokality Prírodný kráter vo Vyšných Ružbachoch

Vyšné Ružbachy sa môžu popýšiť netradičnou prírodnou zaujímavosťou, ktorou je travertínové jazierko v tvare krátera. Tento Ružbašský Kráter je navyše vďaka svojej veľkosti považovaný aj za najväčšie travertínové jazero na Slovensku a možno aj v celej strednej Európe. Tento unikát je navyše od roku 1967 zaradený medzi chránené prírodne útvary Slovenska.

Ružbašský Kráter nájdete v obci Vyšné Ružbachy pri Spišskej Magure. Traverínové jazierko sa nachádza v stredozápadnej časti obce. My sme trošku poblúdili po dedine, keďže sme nevedeli presne kde sa nachádza, avšak nakoniec sa nám ho podarilo nájsť. Veď v prípade potreby sa dá vždy spýtať miestnych 🙂 Určite Vám poradia, pretože Ružbašských Kráter je veľmi známou atrakciou tejto obce.

Pri Kráteri, oproti reštaurácii je menšie parkovisko, prípadne kúsok ďalej je súkromné platené parkovisko. Kráter sa nachádza za plotom priamo pri ceste, hoci od cesty nemusí byť úplne dobre vidieť, pretože leží na takej vyvýšenej plošinke. Vedľa Krátera cez cestu nájdete aj reštauračné zariadenie, takže sa tu môžete občerstviť. Varia tu vcelku fajn, my sme si dali slovenskú klasiku – bryndzové halušky a pivo 🙂

Pri travertínovom jazierku

Keď prídete k Ružbašskému Kráteru, všimnete si ceduľu s nápisom, že sa nachádzate pri chránenom prírodnom útvare s dodatkom, že kúpanie je zakázané. My sme sa tu síce nekúpali, vzhľadom na to že sme to nemali ani v pláne a zastavili sme sa tu skôr zo zaujímavosti. Každopádne ľudia sa tu aj napriek zákazu častokrát chodia okúpať. Jazierko kvôli zloženiu vody a teplote nezamŕza ani v zime, preto tu nájdete kúpajúcich a j v tomto ročnom období. Mnohí si takúto relaxačnú kombináciu zimy a kúpania v jazierku s minerálnou vodou veľmi pochvaľujú.

Kráter leží akoby vo veľkej záhrade. Okolie jazera je trávnaté a z jednej časti je niekoľko budov, ktoré vyzerali vcelku opustene. Ani neviem či fungujú, pretože počas našej návštevy sa v nich nič nedialo. Pri jazierku bolo len zopár turistov, takže nie je to nejaká vyslovene masová záležitosť. Zrejme to bolo dané aj tým že v daný deň bolo sychravé počasie a často pršalo. Počas slnečných a hlavne horúcich dní tu bude určite väčšia návštevnosť.

Čo sa týka samotného travertínového jazierka, tak má viac-menej kruhový tvar s priemerom približne 20 metrov. Hĺbka jazera je približne 3 metre. Je lemované obrubou, ktorá ma výšku tak možno okolo jedného metra a široká je 2 metre. Celková plocha Kráteru vo Vyšných Ružbachoch je takmer 300 m².

Toto travertínové jazero má formu misovitej depresie, ktoré vzniklo usadením travertínu z vytekajúcej minerálnej vody. Vznikla tak travertínová kopa, ktorá sa časom prepadla. Prepadnuté miesto bolo následne vyplnené minerálnou vodou. Vďaka tomu sa tu vytvorilo veľmi pekné travertínové jazierko kráterovitého tvaru.

Ako sa dostať na Prírodný kráter vo Vyšných Ružbachoch

Okres: Stará Ľubovňa, ( Prešovský kraj )

GPS: N 49.30594683760089,  E 20.560389868797134

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *