Čo s mŕtvym zvieratkom a kde sú cintoríny v SR

Čo s mŕtvym zvieratkom a kde sú zvieracie cintoríny v SR

Čo so zvieratkom, keď jeho životná cesta skončí?

Domáci miláčikovia nie sú len obyčajné zvieratá, sú to členovia rodiny a domácností, spoločníci, nemí psychológovia a strážcovia. Ich strata je ťažká, no verní psíčkar ju môže zažiť aj niekoľkokrát za svoj život. Preto je dobré, aby vedel, čo s uhynutým zvieratkom.

Možností je niekoľko. Asi najznámejšou je pochovanie zvieraťa doma na záhrade. Má to ale niekoľko svojich dôležitých pravidiel. Hrob musí mať hĺbku aspoň 1 meter, nesmie byť bližšie ako 2 metre od susedovho pozemku, 5 metrov od obydlia a 500 metrov od vodného zdroja. V mieste zvieracieho posledného odpočinku nesmú byť priesaky spodnej vody a je nutné aby bolo zvieratko uložené v látke alebo škatuli – prírodné materiály, ktoré sa dokážu rozložiť.

V prípade, že nemáte rodinný dom alebo vlastný pozemok, je možné zviera pochovať na zvieracom cintoríne, alebo ho dať spopolniť do krematória. Čo je zakázané, je zakopať domáceho miláčika v lese alebo v parku. Ďalšou možnosťou je odovzdať zviera do kafilérie, či už osobne, alebo to prenechať na veterinára. Táto možnosť je za príplatok a človek pri nej musí byť pripravený sa od toho odosobniť.

Zvieracie krematória na Slovensku

Zvieracie cintoríny

Cintoríny pre zvieratá majú svoje určité pravidlá a limity, napríklad váhové. Pochovávať sa môžu spoločenské zvieratá, nie však kone, či hospodárske zvieratá. Pochovávanie je spoplatnené, časovo obmedzené na niekoľko rokov a je nutné rezervovať si termín zo správcom. Za poplatok sa financuje údržba tohto miesta pre zachovanie čistoty a poriadku.

  • Bratislava – pod Devínskou Kobylou v bratislavskej Dúbravke sa nachádza cintorín Borievka
  • Lučenec – na okraji mesta v smere na Halíč sa od roku 2014 nachádza mestský cintorín
  • Šútovce – prvý oficiálny zvierací cintorín s názvom Kamienok

  • Rakovec nad Ondavou – cintorín pre zvieratá v okrese Michalovce

  • Košická Belá – cintorín neďaleko Košíc, ktorý je otvorený od roku 2020

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *