Chodník Obchod na Korze

Obchod na Korze

Popis lokality Chodník Obchod na Korze

Sabinov má veľký potenciál pritiahnuť do mesta mnoho turistov z celého sveta vďaka filmu Obchod na korze, ktorý sa tu natáčal. Na motívy filmu vznikol turistický projekt Chodník Obchod na Korze. Cieľom projektu je presné označenie 11-tich stanovíšť kovovými nerezovými tabuľami o rozmeroch 60 cm x 30 cm v dizajne filmového pásu, ktoré sú pevne navŕtané na mestský chodník.

Na tabuliach sú uvedené informácie, ako je názov zastavenia a opis scén z filmu v troch svetových jazykoch. Verejnosť si z tabúľ môže oscanovať QR kód, ktorý je prepojený na konkrétnu pasáž filmu na YouTube kanál z daného miesta, aby si to každý návštevník mesta mohol prehrať na svojom mobilnom zariadení.

Informačné texty návštevníka nielen vtiahnu do deja a ukážu mu miesto kde stála kamera v čase nakrúcania, no moderné technológie ho priamo zasadzujú do doby, kde si môže vychutnať nielen atmosféru natáčania a byť jej súčasťou, ale samotný humanistický odkaz filmu aj sám prežiť. Tento projekt je teda potenciálom nielen pre rozvoj turizmu v meste, ale aj povzbudením lokálpatriotizmu. Ukazuje nám totiž aj morálno – etický kódex. Tento projekt ho zobrazuje tak, aby nás dejiny poučili, a aby sa našou vinou už neopakovali.

V kultúrnom centre Na korze si môžete prezrieť aj stálu expozíciu Oscarového filmu. V nej si môžete prezrieť exponáty pripomínajúce nakrúcanie filmu v Sabinove – fotografie, rekvizity, originálny scenár filmu či korešpondenciu Sabinovčanov s tvorcami filmu ako aj ukážky slávneho filmu premietané na plátne. Nájdete tu aj spomienky obyvateľov mesta na nakrúcanie filmu v podobe fotografií a príbehov.

O filme Obchod na Korze

Obchod na Korze je československý film režisérov Jana Kadára a Elmara Klosa. Vznikol na motívy novely spisovateľa Ladislava Grosmana a ako prvý česko-slovenský film získal cenu americkej Akadémie filmových umení a vied za najlepší cudzojazyčný film v roku 1966. V hlavných úlohách hrali Jozef Kroner ako arizátor Tóno Brtko a poľská herečka Ida Kamińska, ktorá stvárnila židovskú majiteľku obchodu Rozáliu Lautmannovú.

Dej filmu Obchod na Korze sa odohráva počas druhej svetovej vojny v malom meste Slovenského štátu. Stolár Tóno Brtko, poctivý a slušný človek, prijme pod nátlakom svojej ženy a vysoko postaveného švagra arizačný dekrét na obchod staručkej pani Lautmannovej. Aj keď je obchod nevýnosný, Brtko v ňom zotrváva a predstiera, že arizuje. Stará pani sa o Tóna stará ako o syna a on jej pomáha ako môže. Príde však deň, keď všetci Židia z mestečka obdržia predvolanie k transportu. Všetci okrem pani Lautmannovej. Tóno sa ju spočiatku snaží ukryť, no neskôr ju prehovára, aby sa sama prihlásila. Tlak udalostí dovedie Tóna Brtka k hraničnej životnej situácii.

Pri prvotnom uvedení na plátna sa snímka stretla s veľkou vlnou odporu nielen u Slovákov, ale aj u vedenia štátu v Prahe. Samotný film bol uvedený iba z dôvodu, že vtedajší prezident Antonín Novotný chcel slovenskej časti krajiny uškodiť. To, ako veľmi sa mýlil, už ukazuje aj sama história.

Ida Kamińska získala v roku 1967 dodatočne aj nepremenenú nomináciu v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, zvláštne čestné uznanie na MFF v Cannes, Štátnu cenu Klementa Gottwalda pre J. Kadára, E. Klosa, I. Kamińskú a J. Kronera.

Autor fotografie: www.severovychod.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *