Kaštieľ Révay

Popis lokality Kaštieľ Révay

Révajovský kaštieľ zo 16. storočia je zasadený do srdca historického anglického parku – arboréta, ktorý plynule prechádza do zeleného lesa. Na kaštieľ má svoje spomienky aj legendárny zbojník Juraj Jánošík, ktorý sa vo filme Martina Friča „Jánošík“ vyhol guľke grófa Révaya, ktorý strieľal práve z jednej terás tohto impozantného šľachtického sídla. Poprechádzajte sa po parku, pocíťte ducha dávnych čias a navštívte empírový skleník oranžérium.

Tento nádherný kaštieľ v Turčianskej Štiavničke roky chátral. Nehnuteľnosť sa preslávila i tým, že sa zrazu objavila na predaj v inzercii popri bežných bytoch a domoch. Vážny záujemca sa nakoniec našiel a v súčasnosti sa už historické sídlo dočkalo veľkej rekonštrukcie. Nachádza sa v ňom hotelový komplex Chateau Révay.

História kaštieľa Révay

Rod Révayovcov sa dostal do regiónu súčasnej Turčianskej Štiavničky v roku 1527. Najprv sa usídlili na Sklabinskom hrade, ale potom sa pustili do výstavby vlastného kaštieľa. Ten vznikol v druhej polovici 16. storočia na popud Gabriela Révaya. Dvojpodlažnú budovu neskôr niekoľkokrát upravovali a rekonštruovali, nakoniec na nej dominovali prvky barokového štýlu.

V roku 1909 sa v kaštieli odohrala nešťastná udalosť. Počas búrky do neho udrel blesk, ktorý spôsobil požiar na streche. Rodina Révayovcov ho vlastnila až do roku 1944, kedy sa tam odohral ďalší požiar a nakoniec došlo k jeho vyvlastneniu.

Po zoštátnení sa v ňom podarilo uchovať len veľmi málo pôvodného zariadenia a zbierok, pretože väčšina putovala do martinských múzeí a archívov. Neskôr tam mala jedno z pracovísk Univerzita Komenského, ale nakoniec začala budova aj tak chátrať, až ju po páde režimu najprv získali martinské strojárne a neskôr prešla s celým pozemkom do súkromného vlastníctva.

Nádherný kaštieľ postihol rovnako nešťastný osud ako mnoho iných šľachtických sídiel u nás. Keďže sa ich podarilo uchovať tak veľké množstvo, nebolo možné ich všetky zachrániť a investovať do ich obnovy. Po páde režimu sa tam pokúsili vytvoriť kongresovú sálu, ale ani vďaka nej sa ho nepodarilo zachrániť. Dlhý čas sa hovorilo o tom, že by tam mal vzniknúť luxusný domov dôchodcov. Od tohto projektu sa nakoniec upustilo.

Veľká rekonštrukcia neprebieha iba v budove kaštieľa. Dlhé roky bol jeho pýchou aj veľký park, ktorého prvú verziu vytvorili na prelome 18. a 19. storočia. Krátko potom ho prerobili na anglickú záhradu, do ktorej nasadili viacero vzácnych drevín. Keďže boli Révayovci milovníkmi prírody a pestovali mnoho kvetov a rastlín, nechali si k tomu postaviť aj oranžériu.

Poslednou veľkou obnovou bolo pridanie sústavy rybníkov, čo sa udialo v druhej polovici 19. storočia. Park tak dostal podobu príjemného oddychového miesta, kde sa s obľubou stretávala tunajšia smotánka.

Fotogaléria kaštieľa Révay

Autor fotografií: Web Chateau Révay, FB Chateau Révay a www.hiking.dennikn.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *