Vrch Klapy (Udiča)

vrch klapy udiča - západ slnka zapad slnka nad priehradou

Popis lokality Vrch Klapy

Vydaj sa na malebnú túru z Udiča na Klapy a priprav sa na prekvapivý výhľad na Nosickú priehradu. Z tohto miesta sa ti naskytne úžasný pohľad na mesto Považská Bystrica a na pohoria Malá Fatra, Strážovské vrchy a Súľovské vrchy. Len si daj pozor na to, že na konci sa budeš musieť vydať na prudšie stúpanie.

V roku 1993 bol Klapy vyhlásený za prírodnú rezerváciu a južné strany tohto vápencového masívu patria medzi najbohatšie náleziská Ponikleca na Slovensku. Platí tu najvyšší stupeň ochrany prírody.

Miestni miesto volajú aj Cigánka, Klape, Klapé a historici tvrdia, že názov Klapy je aspoň dvetisícročný a pochádza z germánskeho označenia pre skalu – klippen.

Z chodníka vedie odbočka k málo známej jaskyni Dzedova ric, ktorá je verejnosti voľne prístupná. Vchod sa ukrýva pod skalným bralom Cigánka. Aj keď nejde o nejaký veľkolepý podzemný priestor, určite sa oplatí nakukať do neho, keď to máš po ceste.

 

Vrch Klapy nad dedinkou Udiča

Kopček je to nenápadný zato výstup je dosť strmý …Po úzkom hrebeni z dedinky Udiča …Dnes som si vychutnala vrchol Klapy Cigánka a do tretice západ slnka …Toto miesto mi vyrazilo dych …Zostup dole som už ale neriskla po hrebeni ,išla som druhou stranou cez jaskyňu Dzedova ric …Stratila som značku tak som dole išla šredom po zadku 🤷 na lúke sa mi zotmelo a opäť som stratila trasu ale žijem 🤣 západ bol ÚŽASNÝ ❤️

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *