Hrádok Ruskovce (okres Bánovce nad Bebravou)

lavička na hrádku ruskovce - výhľad smer trečín

Popis lokality Hrádok Ruskovce

Archeologické nálezy z 12.-13. storočia prezrádzajú, že Ruskovský hrádok bol malou, no veľmi strategickou vežovitou pevnosťou z kameňa alebo dreva na kamennom základe, nachádzajúcou sa na vrchu Skala. Bol to nenahraditeľný strážny bod na ceste k hradisku Malá Hradná a je možné, že jeho družina pochádzala zo širšieho ruského okolia, čo by vysvetľovalo pôvod názvu súčasnej obce. Bohužiaľ, z hradu sa dochovali iba nepatrné terénne pozostatky.

Samotný hrádok bola pravdepodobne kamenná, alebo drevená veža o pôdoryse 8 x 10m a výška sa odhadnúť nedá. Je možné, že okolo stáli ešte drobné prístavby ako príslušenstvo k stavbe.
Predpokladá sa že patrila ruským družníkom (aj v názve Ruskovce)  a mala na starosti obrannú funkciu. V neskoršom období prevzal jej funkciu niektorý z hradov v blízkosti.

Pokiaľ Hrádok navštívite v jar, alebo jeseň, tak sa dá krásne rozoznať val s priemerom cca 15metrov okolo samotného vrcholu kde stála veža. Pozornému oku proste neujde pôdorysný tvar terénu. Ja osobne odhadujem, že by vykopávky ukázali aj nejaké drevené pozostatky valu, prípadne kamenné. Je to proste do očí bijúca anomália terénu.

reliefna mapa hradok ruskovce

hradok ruskovce - google maps screenshot
Už keď miesto navštívite, tak val a kruh po veži je badateľný aj na zábere z družice.

História obce Ruskovce

Prvá dochovaná zmienka o tejto oblasti sa datuje až do roku 1329, kedy sa nazývala Rwzk. V priebehu dejín patrila do majetku významných zemianskych rodín, ako boli Paganovci, Stolockí, Hencovci a Sirmiensisovci.

Miestni obyvatelia sa zaoberali hlavne poľnohospodárstvom a starali sa o úrodu na svojich poliach. V roku 1957 bolo založené jednotné roľnícka družstvo a pestovali sa tu nielen obilniny, ale aj liečivé rastliny. V dobe socialistického režimu slúžila miestna oblasť ako dôležitý poľnohospodársky nákupný a zásobovací podnik s miešarňou krmív pre dobytok.

Ďalšie objekty na mieste – chatky KST

Na vrchole vedľa hrádku sú aj dve malebné chatky so sedením a ohniskom a nižšie je hojdačka na ktorej je možné pohojdať deti, alebo seba. Celkovo je z miesta pekný výhľad na okolie a oplatí sa tam ísť aj keby tam nebolo historické pozadie.

Ďalšie objekty na mieste – lyžiarsky vlek SKALA

Na svahu sa nachádza asi 500m dlhý vlek. Posledné dve dekády sme si extra dlhú zimu neužili, ale v minulosti údajne fungoval pre deti so širokého okolia. “Pánko” v prvom dome od vleku vravel, že má dvoch synov lyžiarskych inštruktorov, takže na tom vleku čosi bude 😀

Je to pekná krátka vychádzka, trvajúca tak 10 minút pomalou chôdzou. Je vhodná aj pre malé deti. Určite miesto, ktoré sa oplatí vidieť.

Ako sa dostať k Hrádku v Ruskovciach

Do samotných Ruskoviec sa dá dostať odbočením z hlavnej cesty Bánovce nad Bebravou  – Trenčín. Je to prvá odbočka za obchvatom doľava – značené ako odbočka Ruskovce.
Akonáhle ste v dedine, tak cca v polovici (pri kultúrnom)  treba odbočiť doľava k cintorínu. Tam viete nechať auto a popri cintoríne, cez most nad potokom prejdete na úpätie hrádku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *