LED baterka so solárnym panelom a nabíjacia EDC

Hybrid Light Journey 150 Black pohľad zhoda - solarny panel a USB kabel

LED baterky – čo je to vlastne vrecková baterka?

Baterky, alebo lampáše či dokonca led baterky sú neodmysaliteľný spoločníkom pre rybára, poľovníka, psíčkara alebo do domácnosti pre výpadok elektriny. Aby ste vybrali tú správnu LED baterku, zamerajte sa na jej rozmery, hmotnosť, materiál, vodotesnosť, výkon v lumenoch, režimy svitetenia a výdrž vreckovej baterky.

Potrebujete poradiť pri výbere LED baterky?

Potrebujete, aby baterka dosvietila ďaleko s intenzívnym lúčom, alebo stačí slabší kúžeľ s veľkým priemerom?
Hľadáte niečo na doma ako zálohu pre výpadok elektriny, alebo na vonkajšie aktivity?
Budete led baterku stále nosiť pri sebe? Budete s ňou svietiť v prípade potreby, alebo intenzívne?
Hľadáte spoľahlivý a odolnú baterku do extrémnych podmienok ako dážď a drobné nárazy, otieranie?
Potrebujete baterku na svietenie nabíjateľnú? Budete mať po ruke zásuvku, powerbanku, alebo si ju chcete nabíjať ručne?

LED baterky, aj obyčajné baterky sa lášia svojim tvarom, materiálom a vlasťami podľa účelu použitia. Jedny sú tenké a malé, iné s úchopom a veľké – preto nie je najlepšia baterka za 500€, ale taká ktorá má vlastnosti ktoré budete potrebovať a primeranú cenu.
Jeden si kúpi led baterku na chatu či na doma pre prípad, že vypadne elektrina, a iný spotrebiteľ sikúpi na každodennú potrebu – EDC, teda everyday carry.

Taktické svietidlá (policajné baterky) sú malé, ľahké a odolné. Hodia sa predovšetkým do akcie, na obranu alebo krátkodobé posvietenie, pretože zvyčajne nemajú veľkú výdrž. Výkonné led baterky sú veľké, s vyššou hmotnosťou, ale vďaka tomu majú vysoký svetelný výkon, väčší, alebo nastviteľný svetelný kužeľ a hlavne dlhšiu výdrž batérii. Hodia sa pre poľovníkov, rybárov a lesníkov či strážnikov a podobne.

Dosť rozhodujúcim faktorom je, či je baterka nabíjateľná, alebo je na vkladanie AA, AAA bateríí a koľko ich tam potrebujete. To ovplyvní nie len váhu, ale aj výdrž a finančnú náročnosť pri výmene. (ak nebudete používať nabíjateľné a nabíjať na domácej nabíjačke). Takisto dôležitý faktor je, či máte záujem s baterkou iba svietiť, alebo sa Vám zíde aj nabiť telefón prostredníctovom USB výstupného portu.

Čo je to LED technológia?

LED („Light Emitting Diode“) technológia vznikla cca v 20-tych rokoch 20-teho storočia, kedy “človek” zaznamenal, že pri prechode elektrického prúdu diódami používanými v rádioprijímačoch sa vyžaruje svetlo. V rámci tohto javu sa v 80-tych rokoch sa technológia LED ako zdroj svetla začala využívať pri zatiaľ len pri zostrojovaní rôznych kontroliek prístrojov. Prakticky využiteľnú LED diódu vyvinul v 60-tych rokoch kanaďan Nick Holonyak. Aj keď princíp LED technológie je známy už niekoľko desiatok rokov, prvé takéto „ledky“ dosahovali minimálny svetelný výkon – tento jav sa volá elektroluminiscencia. Dnes sa LED-ky využívajú takmer všade od domácnosti, cez automotive priemysel až po lampáše, baterky a podobné zariadenia.

Akú LED baterku som si vybral ja a aké boli podmienky rozhodovania?

Nakoniec som si vybral a kúpil Journey 150 Black Flashlight & Charger od značky HybridLight. Prechádzalo tomu vyhľadávanie na google a zvažovanie načo a prečo to potrebujem. Aj keď som v podstate hľadal LED baterku akú už mám, ale mechanicky poškodenú pádom na dlažbu – deti. V zásade som hľadal takú istú, alebo podobnú.

Čiže vedel som že:

  • potrebujem vodotesnú LED baterku
  • že potrebujem výkonnú LED baterku s ďalekým dosvitom
  • potrebujem nabíjaciu LED baterku a ideálne s výstupom na nabíjanie smartfónu
  • z kvalitného odolného a ľahkého materiálu
  • na každodenné nosenie počas zimného obdobia a skorej tmy

Objednávanie cez internet je riskatné v tom, že si nemôžte materiál “ošahať” a zistiť aj ergonómiu produktu, ale v mojom prípade to vyšlo. LED baterka, alebo skôr LED lampáš ako sa to volá u nás je od tej starej ľahší, tenší a aj plast je pohodlnejší na dotyk, mäkké časti ako ON/OFF tlačítko atď. Nosím ho každý večer keď idem so psom na prechádzku za dedinu a potrebujem v tme svietiť buď stále, alebo keď je jasná noc, tak preventívne kvôli zveri, alebo zatúlaným psom – proste predídenie neželanému stretu.
Niekto by si povedal, že nabíjanie mobilu z lampáša je zbytočné, ale môžem potvrdiť, že v minulosti pri výpadku elektriny a kriticky nízkej baterke som si nabil telefón doplna a keď zapli elektriku tak som mal mobil “ready” a mohol som ísť preč z domu.

Dodatočne som zistil že tento lampáš s označením 150 (150 lumenov) sa vyrába ešte v prevedení 300 a 600 a cena stúpa rádovo o 10€. Cena tohto Journey 150 je cca 25€. Predtým než som zistil že mám najnižšiu radu, som si myslel, že silnejší takýto “hobby” lampáš ani nemôže byť. Pretože v porovnaní s iným tromi čo mám je na míle vzdialený svojim výkonom. Pokiaľ s iným lampášom zasvietim a vidím rozdiel medzi plotom a trávou, tak s týmto Journey 150 dokážem rozoznať jednotlivé steblá a čo v tráve leží, lezie…proste úžasný výkon a spokojnosť za tú cenu a stými parametrami. Takisto do diaľky vidím rozoznať zviera pri poli, pretože lúč je úzky, sýty, hustý a sústredený na pomerne malú plochu.

 

Čo píše o LED baterke predajca?

Hybrid Light Journey 150 Black je baterka so solárnym panelom a nabíjačka mobilných zariadení. Dodáva sa s káblom USB. Svetelný tok / výdrž: 150 lúmenov / 6 hodín, 50 lúmenov / 18 hodín. Tretím módom je blikanie. Nabíja sa prostredníctvom zabudovaného solárneho panela alebo cez USB kábel. Slúži aj ako zdroj pre nabíjanie mobilných zariadení, pričom môže byť zároveň dobíjaná cez solárny panel a používaná na svietenie. Kapacita batérie 1200 mAh. Dĺžka 186 mm, hmotnosť len 113 g. Vodotesná do hĺbky 1 m, pláva na hladine. Telo baterky je čierne so žltým rozlišovacím prúžkom. Odolná konštrukcia. Nabitá vydrží roky. Indikátor nabíjania batérie.

  • Hybridné – solárne nabíjateľné: Nabíjanie pomocou vstavaného solárneho panela vonku alebo v interiéri cez dodávaný kábel USB pre rýchle nábíjanie
  • Nabíjajte mobilné zariadenia: Pripojte sa pomocou USB portu a nabíjajte mobilný telefón, keď ste mimo domova alebo počas výpadkov elektriny
  • Mimoriadne odolný a vodotesný: vodotesný a pláva – takže ho nestratíte
  • Duálny režim svietenia: vysoký alebo nízky lúč. Super Bright LED svieti až 18 hodín pri vysokej svietivosti 150 lumenov a pri nízkom lúči 50 lumenov jasného bieleho svetla 6 hodín.

Je osvedčený už roky: vždy pripravený, keď ho potrebujete. Ideálne do batoha, na kemping, alebo akúkoľvek núdzovú situáciu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *