Takým najtypickejším EDC v naších končinách je EDC nožík. Pojem EDC v originálnom znení everyday carry, znamená vlastne predmet na každodenné nosenie, respektíve ochranu seba samého. A to nielen pred osobami, ale aj pred zvieratami, úrazom v tme či ťažkom teréne. Typickým znakom je, že sa nosia na opasku, alebo vo vrecku ale nie je to pravidlo. Na Slovensku máme aj typické EDC shopy, ktoré to o sebe ani nevedia – často ide o poľovnícky eshop, outdoorový eshop, alebo špecializovaný. (napríklad len na nože)Typické EDC produkty
Typickými EDC produktami sa rozumejú teda potreby ako:
vreckový nožík
dýka
lampáš – menší
sekera – menšia
survival kit, čiže malá sada na prežitie
pištoľ
slzný sprej
písacie pero na sebaobranu
teleskopická tonfa
hodinky
multi tool, čiže nejaké multikliešte
ostatné EDC „špecialitky“
Pár príkladov na EDC sady na každodenné použitie, alebo na prežitie
Ako som si vyberal EDC vreckový, otvárací vyskakovací nožík Boker plus spearpoint
Takýto nožík sa zvykne volať aj automatický. Ide v princípe o otvárací nožík ktorý ale ovládate rýchlo a jednou rukou. Je to nožík, ktorý je v kritickej situácii oveľa efektívnejší, pretože nepotrebujete obe ruky. Kto v takej situácii bol, tak vie že nie vždy môže byť druhá šanca.
Hľadal som na veľa eshopoch, ale častou prekážkou bola slabá filtrácia, čiže kategorizácia produktov. Keďže nemám čas a náladu sa hrabať v stovkách produktov a zisťovať aké vlastne nože existujú tak som si vybral až na užívateľsky príjemnom EDC eshope. Čo mi najviac chýbalo v „guláši nožov“? Rozdelenie na otváracie, otváracie jednou rukou, otváracie automatické, prevedenie drevo, prevedenie kov/plast, rozdelenie podľa kvality čepele, rozdelenie podľa dĺžky čepele a samotného noža, samozrejme podľa značky niekde a nakoniec či je k nemu puzdro alebo iba spona od výroby. A či je k nemu možné dodať „kros“ šnúrku pre lepšiu manipuláciu alebo nie.
Aké boli hlavné podmienky rozhodovania pri EDC noži?
V prvom rade ergonómia, čiže či ten nožík má dobrú rukoväť aby sa nekĺzal a či má nejaké plochy na ochranu voči skĺznutiu ruky na čepeľ. Ešte dôležitejšie však bolo aby bol vyskakovací. Myslel som si, že vyskakovacie nože sú len tie typické z 90´s, kde čepeľ vyletela priamo z rukoväte. Ale zistil som, že dnes sú už aj otváracie nože vystreľovacie a vyzerá to lepšie a podľa mňa aj funguje praktickejšie a spoľahlivejšie. Ako bonus robia aj poistku voči nechcenému vystreleniu čepele, resp. kvôli deťom.
Ďalšou dôležitou vecou pre rozhodovanie bolo ako ten nožík vyzerá v 3D, čize na videu. Pretože obrázok proste skresľuje. Videl som pár CZ&SK recenzí ale aj anglicky komentovaných a dozvedel som sa, že v tejto cenovej hladine 50-75€ je to slušný výrobok. Samozrejme tieto EDC vyskakovačky, sú aj za 150€ resp nekonečno potom je to už o materiáloch, prevedení, značke a profi využití. Ale to nie je môj prípad.
Ako vyzerá Boker Plus Strike Spearpoint
Výrobca o nožíku píše, že rukovať je vyrobená z kombinácie kovu a hliníka. Čepeľ je vyrobená z AUS-8 Stainless Steel. Výrobca Boker z Taiwanu uvádza že je to róbustný nôž pre každodenné použitie vyrobený z kvalitných materiálov a dokonale spracovaný. Samotná čepeľ je vyrobená v Japonsku z už vyššie uvedenej ocele.
Technické parametre
Dĺžka čepele: 8,5 cm
Hrúbka čepele: 3 mm
Dĺžka: 20,1 cm
Hmotnosť: 137 g
Pár obrázkov otváracích nožíkov pre každodenné použitie - EDC
Wenger ako osvedčená klasika ľahko otvárateľná jednou rukou s poistným tlačítkom (logo swiss kross)