Terchová – Vrátna dolina

Vrátna dolina

Popis lokality Terchová – Vrátna dolina

Vrátna dolina je najatraktívnejšou časťou Malej Fatry, do ktorej vedie len jedna prístupová cesta z obce Terchová.

Už pri vstupu do Vrátnej sa nachádza unikátny kaňon Tiesňavy, kde sa nachádza mnoho pôsobivých skalných útvarov a viacero vodopádov. Rozdeľuje sa na ďalšie dve doliny Starú a Novú dolinu. Je obklopená vrcholmi Boboty, Veľký Rozsutec, Stoh, Poludňový grúň, Chleb, Veľký Kriváň, Kraviarske, Baraniarky a Sokolie.

Hlavným východiskovým bodom Vrátnej doliny pre viacero turistických trás je osada Štefanová, ktorá je vyhľadávaným turistickým miestom s viacerými možnosťami na turistiku. Nachádza sa tu niekoľko ubytovacích a stravovacích zariadení a informačné stredisko NP Malá Fatra.

Vo Vrátnej doline sa nachádza aj stredisko Vrátna. Stredisko je vďaka svojej výnimočnej polohe v Malej Fatre vyhľadávaným turistickým cieľom.  Vrátnu tvoria tri základné lokality – Paseky, Poludňový Grúň a Chleb.

Na Poludňovom Grúni vás čaká niekoľko turistických chodníkov, z ktorých si môžete vybrať práve ten pre vás. Pokiaľ je pre vás Poludňový Grúň len medzi-zastávkou, zastavte sa na Chate na Grúni, kde sa môžete chvíľu poopaľovať a vychutnať si občerstvenie s výhľadom na vrcholy Malej Fatry. Z Poludňového Grúňa môžete prejsť turistickým chodníkom na parkovisko k dolnej stanici kabínovej lanovky Chleb alebo zísť dole po Pasekách, odkiaľ sa hravo prepravíte, napríklad do Terchovej.

Lokality Paseky a Poludňový Grúň sú miesta  pre oddych, relax, rodinnú pohodu, no ak chcete zažiť niečo s majestátnym výhľadom potom je lokalita Chleb to, čo hľadáte.  Chleb sa nachádza 1647 metrov nad morom.  Do Snilovského sedla vás vyvezie obľúbená 8-miestna kabínková lanovka (KLD Chleb). Pokiaľ však vyznávate výlučne pešiu turistiku, popod lanovku je sprístupnený turistický chodník, ktorým sa taktiež dostanete na vrchol. Hneď pri hornej stanici KLD Chleb sa nachádza Panorama restaurant so slnečnou terasou. Práve Panorama vám poslúži ako štart na túru, či prechádzku do okolia. Z Chlebu sa môžete dostať po hrebeni na Poludňový Grúň a následne na Paseky.
Samozrejme, Snilovské sedlo je východiskom pre veľké množstvo turistických trás. Môžete vyjsť napríklad na najvyšší vrch Krivánskej Malej Fatry – Veľký Kriváň (1709 m n. m.) alebo sa po hrebeni dostane na Stoh (1608 m n.m.). Hrebeňovka Krivánskej Malej Fatry predstavuje prechod tohto pohoria po červeno značenom turistickom chodníku zo Strečna až do Zázrivej. Pokiaľ máte chuť iba na krátku prechádzku a oddych, k dispozícii je Chata pod Chlebom, kde si môžete vychutnať relax na slnečnej terase, zatiaľ čo deti sa môžu hrať na detskom ihrisku. Práve preto je toto miesto ako stvorené pre rodinný výlet.
To, čím je však lokalita Chleb jedinečná je výhľad, ktorý sa vám naskytne už pri ceste na hornú stanicu KLD Chleb. Príďte si vychutnať prírodu na slnečnej terase, nechať sa uniesť výhľadom a načerpať tak energiu do ďalších dní k nám do Malej Fatry.
Zaujímavosťou je, že 21. júla 2014 spadlo na ploche 4 km² za hodinu a pol až 65 milimetrov zrážok. V časti Hromové sa podmáčal svah na ploche približne 50 ha a zosunul sa. Vytvorilo sa umelé jazero, ktoré sa naplnilo vodou a jeho pretrhnutím vznikla prívalová vlna. Došlo ku vytvoreniu katastrofického hlinito-kamenitého prúdu, tzv. muru s objemom asi stotisíc kubických metrov materiálu. Hrúbka vrstvy prúdu dosiahla asi 5 m a ten spôsobil pohyb masy kamenia a hliny, ktorá zavalila dolnú stanicu lanovky, chatu a parkovisko. Povodeň spôsobila značné materiálne škody. Bola poškodená časť obecného vodovodu, koryto potoka, cestná komunikácia v častiach Starý dvor a Tiesňavy a v centre obce. Voda značne poškodila Chatu Vrátna a dolnú stanicu lanovky. Bolo zničených 49 automobilov. K obetiam na životoch nedošlo.

Fotogaléria Terchová – Vrátna dolina

 

Autor fotografií: TK Pravenec

Ako sa dostať k Terchová – Vrátna dolina

Okres: Terchová ( Žilinský kraj )

GPS: N 49.20846316700825, E 19.042763720079407

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *