Bojnice patria medzi najstaršie a najvýznamnejšie lokality s paleolitickými osídleniami na Slovensku i v strednej Európe. Sú najbohatším archeologickým náleziskom staršej doby kamennej na území nášho štátu.
Jaskyňa je súčasťou mohutného travertínového brala, jedného z najväčších na Slovensku, na ktorom stojí historické centrum mesta. Našlo sa tu veľké množstvo kamenných pracovných nástrojov: vzácne driapadlá, škrabadlá, vrtáky, hroty, čepele, oštepy, ako aj kosti mamuta, nosorožca, jaskynného leva i ďalších pravekých zvierat. Prehliadky sa konajú počas dňa, ale aj počas noci so sprievodcom s horiacimi fakľami. Múzeum ponúka súťaže pre školy, tvorivé dielne a jeho súčasťou je aj obchod s originálnymi suvenírmi v pravekom štýle.
„Na východnom zakončení tufového bloku stojí prepoštský dom a pod ním, na strmom svahu brala, 276 m nad hladinou mora, asi 7 m nad úrovňou Prepoštskej záhrady, utvára sa jaskyňa. Spredu ohradená je veľkými balvanmi, v zadnej stene má ukrytú chodbu, dnes už spolovice zasypanú… V septembri 1926 s pomocou niekoľkých tunajších gymnazistov začali sme pozorne odkrývať vrstvy niekoľkých kútov hojne artikulovaného úzadia. Veľká bola naša radosť, keď sme okrem veľmi zachovalého mamutieho polzuba a iných mamutích a zvieracích kostí, z malej čiastky i opracovaných kostí, našli na stá kamenných artefaktov: škrabačiek, pazúrikov, vrtáčikov, päsťových klinov, ale i niečo prastarej keramiky.“