Kaštieľ Bánovce nad Bebravou

Kaštieľ Bánovce nad Bebravou

História lokality Kaštieľ Bánovce nad Bebravou

Mysleli ste že kaštieľ Ottlých je Bánovecký kaštieľ ako je v každom meste? Tak to nie je úplne pravda. Kaštieľ Ottlýk je síce ešte pred výjazdom z Bánoviec nad Bebravou, ale v skutočnosti je to pričlenená časť Ozorovce.
Skutočný kaštieľ Bánoviec nad Bebravou už neexistuje a na jeho mieste stojí základná škola Duklianska. Nemáme k dispozícii dobové historické písomnosti, avšak povesť uvádza že ho dal postaviť Matúš Čák Trenčiansky – no historici sa v tomto názore údajne rozchádzajú.
Prvou písomnou zmienkou o opevnenom sídle na území mesta Bánovce n/B je zápis z roku 1454. Budova kaštieľa v priebehu dejín menila svoj účel z pánskeho feudálneho sídla, cez administratívnu budovu, vojenský objekt až po školu.
Budova Bánoveckého kaštieľa bola dvojpodlažná budova so štyrmi krídlami a átriom slúžiacim ako nádvorie. Jeho poloha bola situovaná na pravom brehu rieky Radiša. Do kaštieľa sa vchádzalo cez mostík a vstupnú bránu, nad ktorou sa čnel erb panovníkov. Jednalo sa o bežnú stavbu vtedajšieho šľachtického vidieckeho sídla v malom mestečku.

Lokalizácia Kaštieľ Bánovce nad Bebravou

Okres: Bánovce nad Bebravou ( Trenčiansky kraj )

GPS: N48.71893387146992,  E18.26221140218615

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *