Bioklimatický Park

Lokalita: Ďurčiná, Žilinský kraj

49.068506 18.642803

Bioklimatický Park Drienová vznikol v roku 2014 za účelom obnovy zdevastovanej poľnohosp. krajiny – nulová biodiverzita, unavená pôda a vyschnutá krajina.

Šesť rokov buduje Ladislav Židek blízko Rajca ekologickú komunitnú farmu, kde spolu s dobrovoľníkmi gazdujú a tradičným spôsobom pestujú plodiny. Stará sa o gazdovský dvor s domácimi zvieratami i ovocný sad, na ktorom zachraňujú staré odrody ovocných stromov. Komunitná farma robí svoje aktivity na mieste, na ktorom hospodárili rodičia a starí rodičia Ladislava Žideka. Už na začiatku si povedal, že to nechce robiť pre podnikanie, ale pre radosť a vzdelávanie detí. Oceňovaný biológ je presvedčený, že Bioklimatický park Drienová je ideálnym miestom, ako prežiť pandémiu koronavírusu v zdraví. Napriek tomu, že dvere do areálu má otvorené, školy sa o vyučovanie v prírode veľmi netrhajú.

Kto sme?

Bioklimatický Park Drienová spravuje Občianske združenie Ekoenergia, V súčasnosti pripravujeme ďalšie projekty, ktoré by umožnili aktivity smerujúce k praktickému vzdelávaniu rôznych cieľových skupín ale najmä k šíreniu myšlienok, najlepších riešení a prírode blízkych opatrení pre obnovu a zachovanie funkcií vidieckej krajiny.

Starostlivosť o 27 ha územie si však  samozrejme vyžaduje každodennú manuálnu prácu – vlastne normálne gazdovanie na pôde, jej zveľaďovanie pre našu potrebu, pre potrebu ďalších generácií. V tomto smere fungujeme ako malá komunitná farma. Ľudia,  priatelia, dobrovoľníci, ktorí cítia potrebu urobiť niečo správne pre svoju rodnú hrudu, rodinu, zdravie, pre seba … Nie je to veru dávno, časy keď ľudia nechodili do prírody oddychovať, ľudia v nej žili.

Čo tu nájdete?

Nájdete tu gazdovský dvor, ovocný sad starých odrôd, včelie úle, pustovňu Antona Srholca, praktické školiace stredisko pre obnoviteľné zdroje energie. Vytvárame biokoridory, pestujeme tradičné druhy poľnohospodárskych plodín, pečieme kváskový chlieb z vlastnej bio múky,  energiu získavame len z prírody, obnovujeme pôdu a krajinu spôsobmi, ktoré sú prírode blízke.

Ponúkame EKO vzdelávacie a zážitkové programy pre MŠ a ZŠ, exkurzie náučným chodníkom OBJAVUJ Bioklimatický Park, praktické workshopy, programy pre dobrovoľníkov…

Email: park.drienova@gmail.com

Web: http://www.bioklimapark.com

Tel.: +421 907 884 839 – Ladislav Židek

Adresa: Občianske združenie Ekoenergia, Kostolná 658/60, 015 01  Rajec

 

Ďurčiná, Žilinský kraj, Slovakia

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *