Geopark Neandertal

geopark

Popis lokality Geopark Neandertal

Lokalita Hrádok nachádzajúca sa v podtatranskej obci Gánovce je bez preháňania jedným z najvýznamnejších paleontologických nálezísk na svete. V 20. rokoch 20. storočia, keď sa tu ťažil vzácny druh vápenca, travertín, objavil strelmajster Koloman Koky medzi kamením odliatok mozgu pravekého človeka Homo neanderthalensis, teda neandertálca. Tento neandertálec zahynul kurióznym spôsobom. Otrávil sa oxidom uhličitým, ktorý ešte i dnes občas vytryskne z niektorých puklín v travertínovej kope. Výron oxidu uhličitého, nazývaný i mofeta, je pre travertínové kopy charakteristický a úhyn živočíchov, ktoré sa ho nadýchajú, nie je ničím výnimočným. Gánovské travertíny sa takýmto spôsobom stali osudnými pre viacero prehistorických živočíchov, napríklad pre pravekého nosorožca, leva či hyeny. Časti ich tiel zakonzervované neustále sa tvoriacim travertínom sa uchovali dodnes, podobne ako spomínaný odliatok neandertálskeho mozgu.

Oblasť gánovských travertínov je nielen významným paleontologickým, ale aj archeologickým náleziskom. Našlo sa tu totiž viacero vzácnych predmetov z doby kamennej a z doby bronzovej.
Dnes je lokalita Hrádok krásne upravená a pod názvom Geopark Neandertal sprístupnená širokej návštevníckej verejnosti. Okrem spomínanej travertínovej kopy tu možno obdivovať makety praľudí, štylizované kostry pravekých zvierat a ďalšie atraktívne prvky. V lokalite sa nachádzajú informačné tabule i možnosť posedenia.

Kontakt Geopark Neandertal

Adresa: Hlavná ulica, Gánovce, 058 01

Telefón: +421 907 937 221; +421 52 789 76 21

Email: obecganovce1@sinet.sk

Web: http://www.geoparkganovce.sk/

Facebook: Geopark Neandertal

Instagram: Geopark Neandertal

Otváracie hodiny Geopark Neandertal:

Otváracie hodiny

Vstupné Geopark Neandertal:

Vstupné

Fotogaléria Geopark Neandertal

Autor fotografií: Facebook Geopark Neandertal

Ako sa dostať k Geopark Neandertal

Okres: Poprad ( Prešovský kraj )

GPS: N 49.03041200641279, E 20.320501295774058

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *