Bytčiansky zámok

Bytčiansky zámok

Popis lokality Bytčiansky zámok

Pozornosť návštevníkov severozápadného Slovenska si zaslúži bytčiansky zámok – renesančný klenot Slovenska. Je jedným z mála renesančných kaštieľov na Slovensku, ktoré si zachovali pôvodný vzhľad nenarušený neskoršími prístavbami.

Postavili ho v rokoch 15711574 na starších gotických základoch vodného hradu. Masívna budova so štvorhranným pôdorysom so stredovým dvorom a s arkádami má na nárožiach okrúhle bašty. Steny arkád na nádvorí zdobia nástenné maľby biblických a historických osobností. Uprostred severného krídla stojí šesťposchodová veža s renesančnou sgrafitovou výzdobou.

Ďalšou budovou v areáli kaštieľa je tzv. Sobášny palác, jediný svojho druhu na Slovensku, ktorý dal v roku 1601 postaviť jeho majiteľ uhorský palatín Juraj Thurzo. V paláci sa organizovali svadobné hostiny jeho siedmich dcér. Dnes sú to výstavné priestory a v objekte kaštieľa sídli Štátny archív.

V bytčianskom kaštieli slúžil  začiatkom 18. storočia ako vojak aj legendami opradený zbojník Juraj Jánošík – slovenský ľudový hrdina.

Ako sa dostať na Bytčiansky zámok

Okres: Bytča, ( Žilinský kraj )

GPS: N 49.22093698899285, E 18.559053168793724

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *