Slovanské osídlenie a archeologické poklady v okolí Diviak nad Nitricou

hradisko na kopci pri ješkovej vsi

Prvé zmienky o Diviakoch

Najstaršia písomná zmienka o Diviakoch pochádza z roku 1113. Neskôr sa obec spomína aj v dokumentoch z rokov 1232 a 1348, ktoré hovoria o deľbe majetku medzi zemianskymi rodmi. Už v roku 1889 upozornil diviacky notár F. Kozderka na výskyt kamenných mohýl v katastri obce. V roku 1940 priniesli noviny Náš kraj správu o objavení popolnicového poľa z mladšej doby bronzovej. Významný archeologický výskum tu uskutočnil V. Budinský-Krička, na podnet učiteľa J. Wojtylu, bratranca neskoršieho pápeža Jána Pavla II.

Lužická kultúra v Diviakoch nad Nitricou

Najstaršími známymi obyvateľmi boli ľudia lužickej kultúry, ktorí sem prišli v neskorej dobe bronzovej okolo roku 1200 pred Kristom. Ich osady sa nachádzali na polohách Škôlka, Malé Dielce a v samotnej obci. Zaoberali sa poľnohospodárstvom, chovom hospodárskych zvierat, obchodom a remeslami. V nebezpečenstve sa uchyľovali na opevnené hradisko „Na kopci“ v Ješkovej Vsi. Odhaduje sa, že v osadách žilo 200 – 400 obyvateľov s priemerným vekom 22 – 26 rokov.

Pohrebisko Vikárka a pohrebné zvyklosti

Jedným z najvýznamnejších nálezísk je žiarové pohrebisko Vikárka. Prvý výskum prebehol už v roku 1940, ďalšie nasledovali v rokoch 1957 – 1996. Odkrytých bolo 116 hrobov rôznych typov – urnové, jamkové, viaceré a symbolické. Niektoré hroby obsahovali aj kosti zvierat a zvyšky rôznych druhov dreva. Do urien sa okrem spálených zvyškov vkladali aj osobné predmety – bronzové ihlice, spony, vlasové krúžky, šípky či nádoby s potravou. Niekedy boli na urnách otvory „pre dušu“.

Keramika a predmety každodenného života

Archeologické nálezy dokumentujú bohatú materiálnu kultúru. Keramika bola čierna, lesklá, často zdobená plastickými výčnelkami či žliabkami. Našli sa aj úžitkové nádoby – hrnce, šálky, misky. Niektoré mali povrch tuhovaný, čím získali kovový vzhľad. V Ješkovej Vsi sa pri hradisku našli fragmenty keramiky a kamene, čo poukazuje na možné ďalšie sídlisko.

Nástup púchovskej kultúry a Slovanov

V mladšej dobe železnej (400 – 0 pred Kr.) sa v oblasti usadil ľud púchovskej kultúry. Dôkazom sú nálezy z intravilánu obce a lokality Lazy. Po príchode Slovanov vznikajú menšie kniežatstvá a nové mocenské vzťahy. V polovici 9. storočia vzniká Veľkomoravská ríša, ktorej súčasťou je aj horná Nitra. Dôležitú úlohu zohrávala obchodná cesta údolím rieky Nitry a prístupové cesty cez dolinu Nitrice.

Hradiská a ranostredoveké osídlenie

Významným prvkom Veľkej Moravy bolo budovanie hradísk – obranných, správnych a hospodárskych centier. Medzi ne patrili Diviaky nad Nitricou (časť Ješkova Ves a lokalita Na kopci – Hrádok), Nitrianske Rudno, Skačany a Hradište. Archeologické nálezy z Diviak a okolia dokazujú aktívne osídlenie – keramika, žarnovy, poľnohospodárske a remeselnícke nástroje.

Významné nálezy z obdobia Veľkej Moravy

V Mačove boli objavené mohylové hroby z 8. – 9. storočia. V jednom z nich sa našla aj konská uzda. V Diviackej Novej Vsi boli v 90. rokoch objavené sídliskové objekty, ktoré obsahovali keramiku, zvieracie kosti a mazanicu zo stavieb. Pohrebisko z roku 1964 obsahovalo dva hroby, z toho jeden detský s bronzovými náušnicami.

Pokračovanie osídlenia po zániku Veľkej Moravy

Slovanské osídlenie pokračovalo aj po rozpade Veľkej Moravy. Miestne názvy a archeologické nálezy dokazujú kontinuitu osídlenia až do 12. storočia. Osady sledovali úrodné terasy pozdĺž rieky Nitrice a vytvárali riedky reťazec sídiel.

Ješkova Ves

Prvá zmienka o Ješkovej Vsi pochádza z roku 1343. Obec patrila viacerým šľachtickým rodom a až do roku 1976 sa vyvíjala samostatne. Predpokladá sa, že názov pochádza od mena Ján z rodu Bossanyi. Tristan z tohto rodu postavil obytnú vežu, čím položil základy budúcej obce. Historické názvy:

  • Mocholnok (1411)

  • Jeskowa (1460)

  • Divék Janossyi (1895)

  • Ješkova Ves nad Nitricou (1948)

Mačov

Obec Mačov vznikla pravdepodobne už v 12. storočí, hoci prvá písomná zmienka je z roku 1396. Najdlhšie patrila rodu Bossanyi. V 18. storočí sa stala súčasťou panstva Skačany a neskôr patrila Nitrianskej kapitule. Obec bola samostatná až do roku 1976. Historické názvy:

  • Machal (1521)

  • Machoo (1553)

  • Macsó (1753)

  • Belamacsov (1895)

Somorova Ves

Najstaršia z novovzniknutých osád

Somorova Ves vznikla v druhej polovici 13. storočia pod názvom Dobrá Voda. V roku 1348 patrila Zomorovi, synovi Nestuša, potomkovi rodu Diviackych. V polovici 19. storočia splynula s Diviakmi nad Nitricou.

zdroj: https://diviaky.sk/obec/historia/slovanske-osidlenie/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *