Viete sa správne obliecť na túru? Ako vrstviť oblečenie?

Viete sa správne obliecť na túru? Ako vrstviť oblečenie?

Funkčné oblečenie na turistiku ani zďaleka nie je len vecou štýlu. Takéto oblečenie vás ochráni pred chladom, vetrom, dažďom alebo prehriatím. Kvôli nevhodnému oblečeniu sa turistika môže stať nepríjemným, až zdravie ohrozujúcom zážitkom. Nestačí však len kvalitné turistické oblečenie. Treba ho vedieť správne vrstviť.

Základný princíp vrstvenia turistického oblečenia

Pokiaľ ide o vrstvenie, platí základné pravidlo. Viac tenších vrstiev je určite lepších, ako jedna hrubá vrstva oblečenia. Dokonale vrstvený turistický outfit by sa mal skladať z troch vrstiev:

1. Spodná termoregulačná vrstva

Jej hlavnou úlohou je odvádzať pot od tela, udržiavať pokožku suchú a zabrániť tak prechladnutiu. Ako spodnú vrstvu si určite nevyberajte bavlnu. Nasáva vlhkosť a veľmi pomaly schne. Zvoliť by ste mali niektorý z týchto materiálov:

  • merino vlna, ktorá je prirodzene antibakteriálna a dobre reguluje teplotu
  • syntetické materiály ako polyester a polypropylén, ktoré rýchlo schnú, sú ľahké a odolné

Ako spodné dámske oblečenie na turistiku zvoľte v teplom počasí napríklad funkčný top namiesto podprsenky alebo termo tričko a spodnú bielizeň. Pánske turistické oblečenie sa v spodnej vrstve môže skladať z funkčného termo trička s krátkym alebo dlhým rukávom.

2. Stredná izolačná vrstva

Zabezpečuje tepelný komfort tým, že udržiava telom vytvorené teplo. Materiál izolačnej vrstvy závisí od počasia a intenzity aktivity na túre. Odporúča sa však:

  • fleece, ktorý je ľahký, hrejivý a rýchlo schne
  • páperie, ktoré vynikajúco izoluje v zime, no ťažšie znáša vlhkosť
  • softshell, ktorý je skvelý na mierne podmienky, dobre izoluje a chráni proti vetru

Vynikajúca bude turistická mikina pánska alebo turistická bunda dámskaz fleecu, prípadne softshellu.

3. Vrchná ochranná vrstva

Tá ochráni pred nepriaznivými vplyvmi počasia ako vietor, dážď, sneh. Musí však byť priedušná, aby sa zabránilo prehrievaniu. Z materiálov voľte:

  • membránové materiály ako Gore-Tex, eVent, ktoré sú nepremokavé a zároveň priedušné

Základom je nepremokavá zimná turistická bunda dámska a pánska s membránou z kvalitného materiálu. Nepremokavá turistická bunda sa hodí do dažďa, aj snehu. Takisto nohavice na turistiku musia byť v nepriaznivom počasí vodeodolné. V prípade, že je dážď nepravdepodobný, postačí turistická vetrovka odolná na veterné podmienky.

Viete sa správne obliecť na túru? Ako vrstviť oblečenie?

Ďalšie tipy na vrstvenie

Okrem správneho vrstvenia sa riaďte aj týmito radami:

  • Namiesto jednej hrubej vrstvy si oblečte viac tenkých. Budete sa môcť podľa potreby vyzliecť/obliecť.
  • Vyberajte si oblečenie, ktoré má zipsy. Je dôležité, aby ste sa v prípade potreby mohli rozopnúť. Zabráni sa tak prehriatiu.
  • Vrstvy prispôsobujte počasiu a ročnému obdobiu. Aké špecifiká majú jednotlivé ročné obdobia, čo sa týka turistického oblečenia?

Leto

Oblečenie na turistiku v lete musí byť z ľahších materiálov. Vhodné sú syntetické tričká a krátke nohavice, prípadne tenké dlhé nohavice. Nezabudnite sa chrániť pred slnkom, pomôže klobúk, šiltovka a slnečné okuliare.

Jar a Jeseň

Tu je dôležité dbať hlavne na to, aby bolo oblečenie nepremokavé a odolné voči vetru.

Zima

V zime je vhodných viac izolačných vrstiev, ale aj teplé termoprádlo. Nezabudnite na doplnky ako rukavice čiapka, nákrčník alebo šál a termo ponožky. Až 30% telesného tepla uniká cez hlavu, čiapka je preto nutnosťou. Vrstvenia sa nebojte ani pri rukaviciach. Ak je veľká zima, dajte si tenké rukavice a navrch zateplené.

Pravdaže, do batoha si zbaľte aj náhradné oblečenie, ktoré využijete v prípade naozaj zlého počasia, prepotenia, premočenia alebo poškodenia vášho odevu. Vhodné je tiež oblečenie pred túrou otestovať (napríklad na krátkej vychádzke), aby ste sa vyhli nepríjemnostiam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *