Zolniansky lahar

Podrobnosti lokality Zolniansky lahar

Nenápadný svah pod Poľanou ukrýva vzácnu geologickú zaujímavosť – Zolniansky lahar. Je to jedinečné dielo prírody, ktoré je stále pre mnohých neznáme. Nachádza sa hneď nad osadou v Zolnej v okrese Zvolen.

Ide o vzácny útvar, ktorý je v našich končinách unikátom, pretože podobné úkazy nájdeme až v ďalekej Indonézii. Je výsledkom sopečnej činnosti Poľany (kráter je vzdialený 18 km) zhruba pred 12,6 miliónmi rokov, ktorý dokonca mohol byť nebezpečnejší ako prúd lávy. Tvorí ho zmes vody, bahna a piesku, ktorá pohltila všetko, čo jej stálo v ceste – táto masa sa totiž môže pohybovať až rýchlosťou desiatok metrov za sekundu. V prípade Zolnianskeho laharu pochovala celý les, stuhla a skamenela. Lahar je jedným z najnebezpečnejších prejavov vulkanizmu a často narobí väčšiu škodu ako samotný prúd lávy.

Stuhnutý sopečný bahenný prúd, ktorý sa pred miliónmi rokov valil z Poľany prikryjúc celý tunajší les je bohatý na všakovaké zvyšky skamenených kmeňov a konárov stromov. Našla sa tu i skamenená šiška a veľké množstvo kúskov tzv. drevného opálu, ktorý vznikol skamenením dreva. Ten lákal aj zberateľov, ktorí ho žiaľ už stihli na niektorých miestach značne rozobrať.

Zolniansky lahar je chránenou prírodnou pamiatkou s najvyšším piatym stupňom ochrany. Vedcom dáva obraz, ako vyzeral les v týchto miestach pred miliónmi rokov.

Ako sa dá dostať k Zolnianskemu laharu?

Zolniansky lahar je prístupný z rómskej osady situovanej severne od obce Zolná, vedie k nemu neoznačený chodník. Lokalita je zarastená náletovými drevinami, preto, ak si chceme túto nevšednú raritu dobre prezrieť, treba prísť až priamo ku skale.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *