Zákaz psov v Tatrách. Pre psičkárov neakceptovateľné riešenie

zakaz psov v horach tanap

Tatranský národný park (TANAP) pripravuje nové pravidlá pre návštevníkov, ktoré by výrazne obmedzili pohyb psov na jeho území. Podľa návrhu by sa so psom dalo pohybovať len v oblastiach, kde nežijú kolónie svišťov alebo sa nesťahujú kamzičie stáda. V súčasnosti je povolený neobmedzený pohyb psov na celom území parku, v oblastiach s 4. a 5. stupňom ochrany však musí byť pes na vôdzke a nosiť náhubok.

Správa TANAP-u argumentuje návrhom tým, že psy môžu byť nositeľmi rôznych chorôb a parazitov, ktoré môžu ohroziť voľne žijúce živočíchy. Podľa hovorcu parku Petra Dzurillu sa tiež stávajú príčinou konfliktov medzi psami a inými návštevníkmi.

Psičkári sú návrhom nespokojní

Majitelia psov, ktorí TANAP navštevujú, sú návrhom nespokojní. Mnohí z nich tvrdia, že psy majú v národnom parku svoje miesto a že ich prítomnosť nie je pre prírodu škodlivá.

„Ja mám v TANAP-e psa vždy na vôdzke, odkedy vystúpime z auta. Ak začne platiť nový návštevný poriadok s obmedzeniami pre psov, tak určite budem chodiť do Tatier menej, možno aj TANAP prestanem navštevovať úplne. Môj názor je taký, že by som skôr dal omnoho vyššie pokuty za porušovanie súčasných nariadení,“ vyjadril sa turista Michal.

„Ak začne platiť, jednoznačne prestanem navštevovať Vysoké Tatry. S mojím psíkom som prešiel dvakrát Bystrú lávku, boli sme na vrchu Satan, Furkotskom štíte, prešli sme spolu červenú trasu Popradského plesa až do Polianky, Východnú Vysokú, Kôprovský štít. Nikdy nebol problém ho mať na vôdzke. Ak však bude platiť obmedzenie, bohužiaľ, nemám iné východisko, len prestať navštevovať národný park,“ uviedol Radovan.

Podporte našu tvorbu obsahu a tipov pre turistov a rodičov s deťmi , aby sme pre vás mohli aj naďalej pripravovať kvalitný obsah a technicky rozvíjať stránku 🙂

Alternatívy k zákazu psov

Psičkári navrhujú, aby sa namiesto zákazu psov zaviedla prísnejšia kontrola dodržiavania súčasných pravidiel. Podľa nich by sa tiež mali zvýšiť pokuty za porušovanie pravidiel.

„Myslím si, že by sa mal zvýšiť počet kontrol a pokuty za porušovanie pravidiel. Ak by sa toto urobilo, tak by sa situácia určite zlepšila,“ myslí si Michal.

„Mohol by sa napríklad zaviesť systém evidovania psov v TANAP-e. Každý majiteľ by si musel zaregistrovať svojho psa a dostať by mal identifikačnú známku. Pri kontrole by sa potom kontrolovala známka a v prípade jej chýbania by hrozila pokuta,“ navrhol Radovan.

Nové pravidlá by mali začať platiť v roku 2024

Nové pravidlá pre návštevníkov TANAP-u by mali začať platiť v roku 2024. Ich finálna podoba však ešte nie je známa. Je pravdepodobné, že sa bude ešte niekoľko mesiacov diskutovať a upravovať.

zdroj: V TANAP-e bude obmedzený pohyb so psom. Tieto miesta vynechaj (startitup.sk)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *