Múzeum na čiare

Múzeum na čiare

Popis lokality Múzeum na čiare

O živote na štátnej hranici, o histórií tohto prihraničného regiónu, ako aj múzeum pašovania a prevádzačstva.

Občianske združenie Na čiare vzniklo v roku 2018 so úmyslom vybudovať  lokálne múzeum v Lekárovciach v okrese Sobrance. Dedinka  leží priamo na slovensko-ukrajinskej hranici a v minulosti tu bola funkčná  brána – prechod medzi bývalým ČSSR a ZSSR, kedy aj touto bránou v roku 1968 prišli okupačné tanky na naše územie. Trasa hranice sa tu v krátkom čase po druhej svetovej vojne menila. V priebehu pár rokov tu boli v troch rôznych štátoch, bez toho, aby vyšli spoza svojej bránky.

Múzeum sa aktuálne buduje priamo na hraničnej rieke Uh. Bude moderné, interaktívne, kde budú návštevníci vidieť a aj sa dotýkať konkrétnych artefaktov súvisiacich s hranicou, napríklad  konkrétne zaistené predmety, ktoré sa snažili pašeráci preniesť cez túto hranicu na Slovensko. V neposlednom rade reálne príbehy ľudí žijúcich v danom regióne. 

Múzeum nebude len o histórií, ale aj o súčasnosti, pretože dianie na hranici a okolo nej je stále živé. Našim cieľom je vytvoriť  symbol hranice, kde každý záujemca dostane komplexné informácie, či už o histórií, alebo aktuálnom stave hranice a to aj v rámci edukačných a školiacich činností. Najmä mladým a deťom ukázať, aké je dôležité narodiť sa a žiť na správnej strane hranice. Jasne ukázať, že aj v dnešnej dobe existuje HRANICA, ktorá rozdeľuje Európu na časť v EU a na tú časť, mimo nej.

Múzeum bude prinášať aj pohľad do histórie a vzniku slovensko-ukrajinskej  hranice, jej opodstatnenia, príbehov ľudí, ktorí v jej  blízkosti prežili celý život, a v neposlednom rade príbehy ľudí, ktorým táto hranica rozdelila rodiny na dlhé desaťročia. 

Fotogaléria Múzeum na čiare

Autof fotografii: www.muzeumnaciare.sk

VIDEO reportáž z múzea Na čiare

Kontakt

Adresa: Lekárovce 453, 072 54
Mobil: 0911 999 507, 0905 348 289
Mail: muzeumnaciare@gmail.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *