Slovensko vďaka hustej riečnej sieti a pestrému reliéfu poskytuje záujemcom o splavovanie riek rôznorodé podmienky. Na svoje si tak prídu nielen náročnejší vodáci, ale na pokojnejších riekach aj rodiny s deťmi.

Pre milovníkov tradičných dlhších splavov je typické splavovanie HronaVáhuNitryIpľaOravy či Ondavy. Pokojný, nenáročný a čoraz vyhľadávanejší je splav Malého Dunaja, ramien Dunaja a Moravy.

Vzhľadom na kolísanie vodného stavu počas roka možno niektoré menšie rieky splavovať len počas určitého ročného obdobia. Do tejto skupiny patrí napríklad Belá, Revúca a Biely Váh, ktorý je splavný od Važca v čase topenia tatranských snehov. Čierny Váh je splavný od sútoku so Ždiarskym potokom nad Liptovskou Tepličkou.

K obľúbeným a vyhľadávaným splavom patrí aj splavovanie perejovitejších riek, akým je napríklad Dunajec a Hornád. Rieku Orava možno splavovať od Párnice v Žaškovskom Brode po Kraľovany, kde sa vlieva do Váhu. Menej náročné splavovanie je možné absolvovať na rieke Váh z Bešeňovej cez Ružomberok do Kraľovian na dolnom Liptove a Strečnianskym prielomom Malej Fatry v úseku Lipovec – Strečno.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *