teryho chata

Popis lokality Téryho chata

Téryho chata je najvyššie položená chata s celoročnou prevádzkou. Nachádza sa vo Vysokých Tatrách, v Malej Studenej doline, vo výške 2 015 m. n. m. pri Piatich Spišských plesách. Najľahšie sa k nej dostanete zo Starého Smokovca cez Hrebienok, Obrovský vodopád a Zamkovského chatu. Náročnejší prístup je zo severu, z Tatranskej Javoriny Javorovou dolinou cez Sedielko prípadne zo Zbojníckej chaty cez Priečne sedlo. Okolie chaty je ideálne na športové aktivity a strávenie voľného času. Je vhodné na turistiku, prechody cez sedlá, horolezectvo, skialpinizmus, ale aj na oddych a relax pri plesách.

Téryho chata sa nachádza v nadmorskej výške 2015 m.n.m., v hornej časti Malej Studenej doliny pri Piatich Spišských plesách. Pre jej celoročnú prevádzku a relatívne jednoduchú prístupnosť zo Starého Smokova je obľúbeným cieľom turistov v lete aj zime.

ŠTÍTY A DOLINY
Z Téryho chaty môžu turisti obdivovať množstvo známych vrcholov, ktoré obkolesujú Malú Studenú dolinu. Priamo z chaty je výhľad na druhý najvyšší vrch Vysokých Tatier – Lomnický štít (2633m) a len o pár metrov nižší Pyšný štít (2621m).
Baranie sedlo (2389m), pod Baraními rohmi (2526) spája Malú Studenú dolinu so susednou Veľkou Zmrzlou dolinou a dolinu uzatvára Ľadový štít s výškou 2627m.
Určite netreba zabudnúť na Širokú vežu (2461m), ležiacu medzi troma susediacimi dolinami – Malou a Veľkou Studenou a Javorovou.
Prostredný hrot (2240m) a Žltá stena (2182) sa týčia priamo nad chatou a sú dominantou doliny.

PLESÁ
V bezprostrednej blízkosti chaty sa nachádza Päť Spišských plies – Malé, Nižné, Prostredné, Veľké a Vrchné. Ďalej v doline priamo pod Baraními rohmi mini Baranie pliesko a  pod Malým Ľadovým štítom cestou na Sedielko Modré pleso.

PRÍSTUP

„Starý Smokovec – Hrebienok“  (↑ 45min , ↓ 25min)
alebo pozemná lanovka (trvanie jazdy: 4 min)
Prevádzkovú dobu a časový rozpis pozemnej lanovej dráhy nájdete na strákach www.vt.sk

„Hrebienok – Zamkovského chata“   (↑ 1h, ↓ 1h 05min)
Z Hrebienka sa vyberieme po červenej značke okolo Obrovského vodopádu až po Zamkovského chatu.

„Zamkovského chata – Téryho chata“  (↑ 2h, ↓ 1h 40min)
Od Zamkovského chaty sa vydáme už priamo do Malej Studenej doliny po zelenej značke. Trasa vedie pozvoľným stúpaním až k Veľkému hangu. Ten zdoláme v letnom období po serpentínach a v zime priamo po tyčovom značení. Malý hang nás zavedie priamo ku chate.

Prístup

  • od Zamkovského chaty, zelena zelená značka, [turistická trasa]
  • z Tatranskej Javoriny cez sedlo Sedielko, zelena zelená značka, [turistická trasa]

Kontakt Téryho chata:

Adresa: Dolný Smokovec 63, Vysoké Tatry 059 81

Tel: 0949 650 315

Web: Téryho chata

Email: teryhochata007@gmail.com

Facebook: Téryho chata

Fotogaléria Téryho chata

Autor fotografií: TK Pravenec

Ako sa dostať k Téryho chata:

Okres: Poprad ( Prešovský kraj )

GPS: N 49.190133316341594, E 20.198874853451102

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *