Stanišovská jaskyňa

Stanišovská jaskyňa

Popis lokality Stanišovská jaskyňa

Podzemnými priestormi Stanišovskej jaskyne v Liptovskom Jáne sprevádzajú jaskyniari návštevníkov celoročne. Ide totiž o jedinú turisticky prístupnú jaskyňu na Liptove, ktorá je otvorená každý deň. Jej chodbami každoročne prejdú stovky turistov, tohtoročná sezóna však bola podľa jaskyniarov iná. Prírodnú pamiatku museli pre pandémiu nového koronavírusu na niekoľko mesiacov úplne zatvoriť.

Vstup do jaskyne sa nachádza v severnej časti Jánskej doliny v Národnom parku Nízke Tatry vo výške 766 metrov nad morom. Okruh má približne 400 metrov, prehliadka trvá 45 minút až hodinu. “Čelovú lampu dostane každý návštevník pred vstupom, špeciálny odev ani obuv nie sú potrebné. Sprievodným slovom návštevníkov oboznámime s históriou jaskyne, ale aj s množstvom podrobností z jaskyniarskeho života. Chceme ľuďom ukázať, o čom jaskyniarstvo je. Vysvetlíme im, prečo a ako chodíme kopať do jaskyne, akým iným spôsobom robíme prieskum alebo ako jaskyňu zameriavame s cieľom vytvorenia jej mapy,” povedal pre TASR sprievodca Igor Staník.

Záujmu malých i veľkých návštevníkov sa Stanišovská jaskyňa teší aj vďaka projektu podzemnej ríše Aghartha, ktorý vznikol pred troma rokmi s cieľom spoznávať tajomné podzemné priestory na Liptove. Ríša sa skladá zo štyroch krajín, ktoré môžu turisti navštíviť. Okrem jaskyne tak spoznajú aj jediné sprístupnené staré banské dielo na Liptove či expozíciu života mince. Každá z podzemných krajín má svoju vlastnú mincu. “Vyrábame ich v našej mincovni. Návštevník, ktorý získa mincu, dostane pečiatku do špeciálnej mapy. Ak pozbiera všetky mince a pečiatky, dostane zaraďovač s pamätnou mincou Agharthy, ktorú nie je možné nikde kúpiť, len takýmto spôsobom získať,” priblížil sprievodca.

Kontakt na Stanišovská jaskyňa:

Adresa: Liptovský Ján

Web: www.stanisovska.sk

Email: info@sibir.sk

Tel: +421 908 640 061

Facebook: Stanišovská jaskyňa

Otváracie hodiny Stanišovská jaskyňa:

Vstupné Stanišovská jaskyňa:

Ako sa dostať na Stanišovskú jaskyňu

Okres: Liptovský Mikuláš ( Žilinský kraj )

GPS: N 49.00837751375798, E 19.674307076237675

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *