Oravská priehrada

Lokalizácia: Žilinský kraj, okres Tvrdošín, Trstená

Vodná nádrž Orava tzv. Oravské more vznikla umelým prehradením rieky Orava na severnom Slovensku z dôvodu často sa opakujúcich veľkých povodní v tejto časti územia. Siaha až ku slovensko-poľskej hranici. Uprostred nádrže sa nachádza Slanický ostrov – obľúbené miesto výletov.

Výstavba priehrady trvala od roku 1941 až do roku 1954. Napustením údolnej nádrže boli zatopené viaceré obce. Zo zatopených obcí zostal nad vodou len vrch nad obcou Slanica, ktorý dnes vytvára malý ostrov. Nazýva sa Slanický ostrov alebo Ostrov umenia a stojí na ňom kostol z 18. storočia. V ňom je umiestnená expozícia slovenskej ľudovej plastiky a maľby a v exteriéry kamenárska tvorba. Z pobrežia sem pravidelne premáva loď.

Vodná nádrž Orava sa stala dôležitým rekreačným centrom a podmienila výstavbu ubytovacích a stravovacích zariadení a ďalších služieb cestovného ruchu. Rekreačné a športové plochy sú sústredené na južnom brehu vodnej nádrže v dvoch centrách: v Slanickej osade a pri hoteli Goral.

Množstvo reštaurácií, ubytovacích zariadení, dva kempingy, športoviská a požičovne športových potrieb vytvárajú z priehrady obľúbené miesto rekreácie pri vode.

Letná turistická sezóna sa tu začína v polovici júna a trvá do septembra. Súčasťou rekreačnej ponuky je aj plavba po vodnej nádrži Orava. V letnom období premávajú lode z prístavu pravidelne každý deň.

Zdroj: Vydavateľstvo DAJAMA

Kontakt

Informačné centrum Námestovo

Nábrežie 1038

029 01 Námestovo

Tel.: +421 (0)908 231 788

E-mail: icn@orava.sk

Web: http://www.orava.sk/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *