Národný park Veľká Fatra

narodny park velka fatra

Popis lokality Národný park Veľká Fatra

Národný park Veľká Fatra, ležiaci na strednom Slovensku je typický súvislými lesmi, dlhými dolinami a najväčším náleziskom pôvodného výskytu ihličnatého stromu tisu obyčajného v Európe.

Územie Veľkej Fatry so značnou koncentráciou prírodných hodnôt vyhlásili v roku 1973 za chránenú krajinnú oblasť a v roku 2002 za Národný park Veľká Fatra. Základné prírodné hodnoty Veľkej Fatry spočívajú v skutočnosti, že ide o rozsiahle horské územie s členitým povrchom, bohatým výskytom krasových javov, so súvislými lesmi, s rozsiahlym a typickým hôľnym pásmom, dlhými dolinami, pestrým rastlinstvom a živočíšstvom a najväčším náleziskom pôvodného výskytu tisu obyčajného v Európe.

Národný park má rozlohu 404 km2, jeho ochranné pásmo 261 km2. Značná časť územia má vyšší stupeň ochrany v rámci maloplošných chránených území. Správa Národného parku Veľká Fatra sídli vo Vrútkach.

Východiskami pre turistiku sú mestá MartinRužomberokTurčianske Teplice, lyžiarske strediská DonovalyMalinné a rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec, ktorá je súčasťou kultúrneho dedičstva Unesco.

Fotogaléria Národný park Veľká Fatra

Autor fotografií: TK Pravenec

Ako sa dostať k Národný park Veľká Fatra

Okres: Martin ( Žilinský kraj )

GPS: N 48.998732348460685, E 19.131526009683217

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *