Hradisko Valy v Bojnej

hradisko Valy v Bojnej

Popis lokality Hradisko Valy v Bojnej

Staroslovanské hradisko Valy v Bojnej na dohľad od Topoľčianskeho hradu, ktoré sa do povedomia verejnosti dostalo aj vďaka známej prilby z Bojnej, je náleziskom s najstaršími kresťanskými pamiatkami na Slovensku.

V archeologickej lokalite Bojná v 9. storočí stálo opevnené sídlo s najstaršími dokladmi christianizácie našich predkov. Výskumy v Bojnej priniesli viacero nových zistení. Bolo identifikované nové mocenské a hospodárske centrum, ktorého rozkvet spadá na počiatok 9. storočia. V hradisku sa našiel vysoký počet cenných predmetov, množstvo zbraní, železné okovy, ženské ozdoby, či mužské šperky.

Stredné časti údolí Váhu a Nitry s pohoriami Považského Inovca a Strážovských vrchov patrili v Karpatskej kotline k sídliskovým enklávam, ktoré sa zreteľne zapísali do histórie krajiny od samého jej počiatku niekedy v priebehu staršej doby kamennej.   Mnohé z pamiatok, ktoré po sebe zanechalo tisícročia trvajúce osídlenie, poznáme zásluhou generácií archeológov. Veľa starých osád, hrobov či zemných opevnení ešte ukrýva a chráni zem a na svoje objavenie ešte len čakajú.
Slovanské hradisko Valy v Bojnej v okrese Topoľčany patrí k výnimočným ranostredovekým náleziskám svojho druhu v strednej Európe. V ostatných rokoch sa stalo jednou z odborne i mediálne najsledovanejších archeologických lokalít na Slovensku. Hoci opevnenie bolo dávno známe, do širšieho povedomia vstúpilo až v posledných dvoch desaťročiach vďaka novým nálezom, ktoré objavili amatérski zberatelia. Časť z nich sa podarilo zachrániť a začleniť do zbierok archeologických inštitúcií (Slovenské národné múzeum – Archeologické múzeum, Archeologický ústav SAV Nitra, Ponitrianske múzeum Nitra), časť skončila v súkromných zbierkach.

Kontakt Hradisko Valy v Bojnej:

Adresa: 956 01 Bojná
Tel: 038/536 40 15

Otváracie hodiny Hradisko Valy v Bojnej:

Vstupné Hradisko Valy v Bojnej:

Fotogaléria Hradisko Valy v Bojnej

Autor fotografií: Facebook Hradisko Valy v Bojnej

Ako sa dostať k Hradisko Valy v Bojnej

Okres: Topoľčany ( Nitriansky kraj )
GPS: N 48.612844738831384, E 17.997973839934517

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *