Hrad Uhrovec

hrad uhrovec

Popis lokality Hrad Uhrovec

Na jednom zo strmých kopcov Strážovských vrchov sa rozprestiera impozantná zrúcanina hradu Uhrovec. Tento hrad sa vďaka neveľmi strategickej polohe obyčajne nestával dejiskom ľútych bojov, ktoré v pravidelných intervaloch zachvacovali krajinu, a tak je dnes pomerne dobre zachovaný. Vidno na ňom množstvo cenných architektonických detailov. Prednosťou Uhroveckej tvrdze je i strhujúci panoramatický výhľad na okolité šíre horstvá, ktorému podľahne nejeden návštevník.

Tento výhľad evidentne dopomohol aj istej odvážnej hradnej panej, ktorá podľa legendy v čase tureckého obliehania rozpoznala v hustom nepriateľskom šíku veliteľa a jedinou presnou strelou ho odpravila na onen svet. Turci zdesení umením tunajších žien nečakali, kým po nich začnú páliť muži, lež vzali nohy na plecia a viac sa v týchto končinách neukázali.

Kto sa dnes rozhodne pre výlet na Uhrovecký hrad, nemal by vynechať návštevu múzea – rodného domu Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka – v neďalekej obci Uhrovec. Za vzhliadnutie stojí i blízky Jankov vŕšok s pamätníkom SNP.

Kontakt na Hrad Uhrovec

Adresa: Uhrovské Podhradie

Otváracie hodiny na Hrad Uhrovec:

Hrad je voľne prístupný verejnosti

Vstupné na Hrad Uhrovec:

Hrad je voľne prístupný verejnosti

Fotogaléria Hrad Uhrovec

Ako sa dostať na Hrad Uhrovec

Okres: Bánovce nad Bebravou (Trenčiansky kraj)

GPS: 48,754258 18,391381

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *