Hrad Lednica

hrad lednica

Popis lokality hrad Lednica

Neďaleko Púchova nad obcou Lednica sa dovysoka týči skalné bralo so zrúcaninou stredovekého hradu. Lednický hrad je azda najťažšie prístupným slovenským hradom. V minulosti doň viedla jediná cesta – cez dva padacie mosty a takmer 10 metrov dlhý tunel vytesaný do skaly (týmto tunelom sa do vnútornej časti hradu vchádza podnes).

Legenda vraví, že na Lednickom hrade žil v dávnych časoch istý náruživý gróf, ktorý si robil zálusk na krásne poddanské dievča menom Katarínka. Keď sa dievčina vydala, dovolával sa ako hradný pán práva prvej noci. Katarínka však, súc odhodlaná radšej umrieť, ako byť nevernou svojmu milému, vykĺzla zo slizkej náruče tohto chlipníka a vyskočila z okna. Na mieste, kde dopadla, sa dodnes týči tzv. Katarínkin kríž.

Poniže hradu sa nachádza i tzv. Katarínkin prameň s pamätnou tabuľou J. A. Komenského, ktorý sa sem svojho času chodieval ovlažiť. Lednické hradné bralo skytajúce nádherný výhľad na okolitú krajinu, je súčasťou jedinečného bradlového pásma Bielych Karpát, do ktorého patrí napríklad i návštevy hodné Vršatecké bradlo s hradom Vršatec či Červenokamenské bradlo tvaru štíhlej ihly.

Kontakt na hrad Lednica

Adresa: Lednica

Telefón: +421 904 040 830

Email: zdravotnik@lednica.eu

Web: www.lednica.eu.sk

Otváracie hodiny hradu Lednica:

Vstupné na hrad Lednica:

Dobrovoľné

Ako sa dostať na hrad Lednica

Okres: Púchov (Trenčiansky kraj)

GPS: 49,110512 18,21127

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *