Čachtické podzemie

cachticke podzemie

Popis lokality Čachtické podzemie

Prastaré povesťami opradené Čachtické podzemie sa ako pavučina rozprestiera pod celými Čachticami. Pôvodne šlo o vínne pivnice, ktoré boli neskôr v dôsledku tureckého ohrozenia prebudované na unikátny komplex úkrytových chodieb s križovatkami a niekoľkými poschodiami. Tento komplex po stáročia chránil obyvateľov obce pred smrťou a zotročením. Väčšina chodieb je dnes nenávratne stratená. Akoby zázrakom sa však zachovala časť, ktorá v minulosti patrila k Nádašdyho kaštieľu. Práve v tomto kaštieli bola manželka Františka Nádašdyho, smutne známa Alžbeta Bátoryová,  prichytená palatínom Thurzom pri mučení dievčat.

Starobylé podzemné chodby sú dnes sprístupnené širokej návštevníckej verejnosti. Starajú sa o ne občianske združenia Na hrade a Slovenské podzemie, ktorých členovia každoročne odkryjú a pre potreby prehliadok upravia ďalšie a ďalšie úseky. Chodby dýchajúce stáročnými príbehmi sú zdobené množstvom historických nápisov. V podzemí sú inštalované i mnohé zaujímavé historické artefakty. V rôznych výklenkoch sa nachádzajú drobné tematické expozície, ako napríklad expozícia mučenia či expozícia vinárstva. Azda najväčšou atrakciou, najmä pre deti, je legendárny vražedný nástroj „železná panna“, ktorý podľa povestí používala „krvavá grófka“ Alžbeta Báthoryová. I keď nejde o skutočný historický predmet, atmosféru riadne zahustí.
Prehliadku Čachtického podzemia dopĺňa pútavý výklad. Návštevníci majú možnosť zakúpiť si i miestne vína, okrem iného aj červené prívlastkové víno Báthoryčkina krv.

Kontakt Čachtické podzemie

Adresa: Na doline, Čachtice, 916 21

Telefón: 0940 896 313

Email: cachtickepodzemie@gmail.com

Facebook: Čachtické podzemie

Fotogaléria Čahtické podzemie

Autor fotografií: Facebook Čahtické podzemie

Ako sa dostať k Čachtické podzemie

Okres: Nové Mesto nad Váhom (Trenčiansky kraj)

GPS: N 48.71793334274891, E 17.7838373687739

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *