Prelomový objav v Rusovciach – prvý rímsky akvadukt na Slovensku

Prelomový objav v Rusovciach - prvý rímsky akvadukt na Slovensku:

Slovensko má novú historickú senzáciu. Archeológovia z Trnavskej univerzity odhalili pri rekonštrukcii kaštieľa v Rusovciach pozoruhodný nález – prvý rímsky akvadukt objavený na našom území. Tento mimoriadne zachovalý vodovod, vybudovaný pred takmer 2000 rokmi, je dôkazom vyspelej rímskej architektúry a techniky.

Prekvapenie pod povrchom

Počas záchranného archeologického výskumu, ktorý vedie docent Erik Hrnčiarik z Katedry klasickej archeológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity, sa podarilo odhaliť niekoľko fascinujúcich objavov. Okrem stredovekej tehliarskej pece našli odborníci aj rímsky vodovod, ktorý svojou zachovanosťou nemá na Slovensku obdobu.

Vodovod sa nachádza len 80 cm pod zemou a je postavený z kameňa a rímskych tehál nazývaných tegulae. Voda v ňom prúdila v 32 cm širokom kanály, pričom jeho celková výška dosahuje 91 cm. Archeológovia zatiaľ odkryli 38 metrov tejto starovekej stavby, no jej presný účel zostáva neznámy. Predpokladá sa, že mohla smerovať k rímskym kúpeľom, ktoré stáli pod dnešným kaštieľom.

Podľa odborníkov na výstavbu akvaduktu Rimania použili až 51 ton kameňa a viac než 80 tegúl. Zaujímavosťou sú tehly označené menom výrobcu Gaia Valeria Constansa z Carnunta, čím sa datuje vznik stavby do 2. storočia nášho letopočtu. Niektoré tehly nesú dokonca otlačené stopy psa, ktorý po nich prebehol, kým ešte schli na slnku.

Vodovod bol pravdepodobne v prevádzke do konca 2. storočia, keď bol zasypaný, čím sa prirodzene zakonzervoval na ďalšie dve tisícročia.

Nová UNESCO pamiatka?

Rímsky akvadukt sa nachádza v ochrannej zóne v blízkosti pamiatok zapísaných v zozname UNESCO. Vzhľadom na jeho historickú hodnotu sa Úrad vlády SR po konzultácii s Pamiatkovým úradom rozhodol ponechať ho na pôvodnom mieste. Vďaka tomu sa Slovensko môže pýšiť ďalšou unikátnou pamiatkou s potenciálom zaradiť sa medzi svetové kultúrne dedičstvo.

Ďalšie objavy v Rusovciach

Okrem akvaduktu archeológovia odkryli aj sídlisko z doby rímskej – odhalili sídliskové objekty zo staršej doby železnej, stredoveku a najmä z obdobia Rimanov. Medzi nálezmi dominuje luxusná keramika Terra sigillata, ktorá sa do Rusoviec dovážala až z dnešného Francúzska a Nemecka.

Medzi vzácne objavy patrí aj tabuľové sklo z rímskych okien, strieborný náramok či dokonca antická peňaženka. Výnimočná je aj neskorostredoveká tehliarska pec, ktorá bola neskôr využívaná na pálenie vápna.

Ďalšou kuriozitou je novoveká podzemná ľadovňa, ktorú pravdepodobne využívali majitelia kaštieľa – rodina Zičiovcov – na uchovávanie ľadu a chladenie nápojov počas letných mesiacov.

Výskum v Rusovciach pokračuje

Archeológovia sa teraz sústredia na ďalšie skúmanie okolia kaštieľa, pričom na jar  2025 plánujú pokračovať v záchrannom výskume priamo pri historickej budove. Každý nový objav nás približuje k lepšiemu poznaniu rímskej minulosti na našom území a potvrdzuje, že Slovensko bolo kedysi súčasťou veľkej a vyspelej Rímskej ríše.

Tento prelomový nález ukazuje, že aj pod našimi nohami sa stále skrývajú fascinujúce príbehy, ktoré čakajú na svoje objavenie. Kto vie, aké tajomstvá ešte Rusovce vydajú?

Fotogaléria objavov a výskumu v Rusovciach

Autor fotografií: FB Trnavská univerzita

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *