Historické klenoty Trenčianskych Teplíc. Vily, kúpeľné domy a architektonické skvosty

vila tereza, vila gopfert trencianske teplice

Trenčianske Teplice nie sú len miestom oddychu a liečivých prameňov, ale aj mestom, kde sa história snúbi s eleganciou kúpeľnej architektúry. Hoci sú známe predovšetkým svojim kúpeľným parkom, liečivými bazénmi, nádhernou prírodou a romantickým jazerom Baračka, ponúkajú omnoho viac. Pri prechádzke uličkami vás očaria honosné vily, kúpeľné zámky a historické budovy – architektonické skvosty, ktoré sú odkazom zlatej éry kúpeľníctva v Tepliach. Každá fasáda, balkón či ornamentálny detail nesie stopy noblesy a pripomína časy, keď bolo toto mestečko vyhľadávaným miestom európskej smotánky. V nasledujúcich riadkoch vám priblížim niektoré z týchto architektonických klenotov, ktoré rozhodne stoja za vašu pozornosť.

Vila Tereza, predtým Vila Göpfert

Vila Tereza v Trenčianskych Tepliciach pochádza z roku 1898, postavená bola v secesnom slohu a pôvodne meno bolo Vila Göpfert. Postaviť ju dal majiteľ sklární Lednické Rovné Maximilián Göpfert. Dnes je v nej hotel Regent Club Vila Tereza. Hneď vedľa vily sa nachádza starý židovský cintorín.

Vila Saratov

Vila Saratov v Trenčianskych Tepliciach vznikla v roku 1895 ako dôstojnícky liečebný pavilón. Dnes je zrekonštruovaná a slúži ako ubytovacie zariadenie.

Kuursalon - kúpeľná dvorana

Kursalon Trenčianske Teplice je unikátnou historickou stavbou, ktorá sa nachádza v pokojnom prostredí kúpeľného parku. História Kursalonu siaha až do druhej polovice 19. storočia. V roku 1892 bol postavený v štýle rakúsko-uhorskej secesie a slúžil ako spoločenské a kultúrne centrum, kde sa konali koncerty, plesy a rôzne podujatia. Jeho charakter poznačila rozsiahla prestavba z roku 1946, ktorej autorom bol český funkcionalistický architekt Bohuslav Fuchs. V roku 2016 bol započatý projekt prestavby a prístavby Kursalonu, pričom objekt má byť doplnený o hotelovú časť, Wellness & SPA. Otvorenie je však stále v procese, no aj napriek tomu si zachováva historický šarm a očakáva sa, že bude významným miestom spoločenského a kultúrneho vyžitia.

Vila Zorka

Vila Zorka v Trenčianskych Tepliciach bola postavená v roku 1927 významným staviteľov Josefom Lešákom ktorý v Tepliciach postavil aj synagógu a budovu dnešného mestského úradu. Dnes je vo vile fara a miesto v nej majú aj zdravotníci keďže sa tu robia rehabilitácie.

Liečebný dom Lipa

Liečebný dom Lipa, dnes schátraná budova za Kursalonom na kraji parku. 

Vila Pötefi dnes Vila Vera

Krásna dominanta vedľa hlavného ťahu k Baračke smerom k obci Omšenie. 

Vila Dea

Historický skvost vedľa hlavného ťahu smer obec Omšenie pod vrchom Grófovec.

Spojené vily Corfu a Miramare

Historický skvost vedľa hlavného ťahu smer obec Omšenie pod vrchom Grófovec.

Vila Atilla dnes Atlantis

Achitektonická perla v centre Trenčianskych Teplíc s prístupovou cestičkou od námestia, naproti hotelu KRYM.

Vila Krista

Vila Krista víta navštevníkov Teplíc hneď na začiatku pešej zóny. Dnes je na nej tabuľka s nápisom „Majetok Ministerstva financii“

Vila Reim

Vilka v zabudnutej uličke „v tieni“ hotela KRYM

Vila Salvator

Krásny „zámoček“ priľahlý ku kúpeľnému parku na pravom brehu potoka. Vila Salvator v Trenčianskych Tepliciach. Postavená bola v roku 1899 ako Vila Budapest, Salvator sa z nej stal v roku 1911. Po roku 1948 slúžila ako liečebný dom a dnes je v súkromnom vlastníctve a chátra. Vlastníkom je rovnaká osoba ako neďalekej Lipy ktorá tiež chátra. Vedľa Salvatora stojí prerobená vila Agra.

Vila Grand

Vila Grand v Trenčianskych Tepliciach bola postavená firmou ktorá vznikla spojením slováka a rakúskeho grófa. Dlhé roky slúžila ako ortopédia a neskôr roky schátrala. Doktor býval v menšej vile hneď vedľa ktorá dnes slúži na bývanie. Dnes je opravená a slúži ako ubytovacie zariadenie Vila Grand.

Vodná elektráreň v Trenčianskych Tepliciach

Jej príbeh siaha do konca 19. storočia, keď boli Trenčianske Teplice na prelome 18. a 19. storočia vyhľadávaným cieľom návštevníkov z celého Uhorska. S rastúcim počtom hostí prichádzali aj vyššie nároky na pohodlie a moderné vybavenie. Práve v roku 1909 sa kúpeľné mestečko dočkalo elektrického verejného osvetlenia. Energiu naň dodávala malá vodná elektráreň, postavená už v roku 1896. Vďaka nej získali Trenčianske Teplice vlastný zdroj elektriny, ktorý osvetľoval nielen ulice, ale aj budovy v centre kúpeľov.

Elektráreň však nevynikala len svojou funkciou, ale aj vzhľadom. Secesná budova s výraznými architektonickými prvkami si dodnes udržiava svoj šarm. Priečelie zdobia štyri stĺpy s pseudoegyptskými hlavicami, do ktorých sú zasadené morské mušle. Rovnaký motív mušlí nájdeme aj na vlyse rímsy. Zaujímavé sú aj kubisticky ladené okná turbínovej siene, ktoré dodávajú stavbe osobitý charakter.

K elektrárni vedie kamenné schodisko, a hoci dnes už len v predstavách, kedysi pred ňou žblnkotala fontána s troma chŕličmi vody. Pohon turbín zabezpečoval vodný náhon privádzaný z Baračky, no práve ten sa napokon stal dôvodom, prečo elektráreň nevydržala v prevádzke dlho. Zanášanie náhonu spôsobovalo opakované problémy, ktoré nakoniec viedli k jej odstaveniu.

Dnes budova smutne chátra a jej niekdajšia funkčnosť i elegancia sa pomaly strácajú pod náporom času. Napriek tomu zostáva cennou súčasťou histórie kúpeľného mesta a zaslúžila by si dôstojnú obnovu. Snáď sa raz dočká novej kapitoly a opäť sa stane pýchou kúpeľného parku.

Hríb na skale

Neveľké vápencové bralo nad križovatkou ulíc Ľudmily Podjavorinskej, Šrobárovej a M. R. Štefánika je známe svojím altánkom v tvare hríba. V minulosti nieslo názov Podskala a viaže sa k nemu legenda, že zámok, ktorý tu chceli postaviť, v noci vždy odniesli čerti. Preto v Trenčianskych Tepliciach zámok nie je.

Altánok v tvare hríba bol postavený v roku 1928 pri príležitosti 10. výročia vzniku Československej republiky. Jeho autorom bol kováč Olšovský, ktorý bol známy výrobou medených kotlov a údržbou páleníc po celom štáte. Strechu altánku najprv vytvoril a potom ju pomocou konského záprahu a kladkostroja vytiahol na vrchol brala.

Dnes je táto nevšedná vyhliadka obľúbeným miestom návštevníkov, ktorí sa sem prichádzajú pokochať krásnym výhľadom na okolie.

Stefania hof | Štefánia dvor

Krásna budova s nádherným súsoším na svojom rohu na začiatku historickej uličky. Ak by nebola „schovaná“ nejednotnými reklamami obchodíkov, bola by dominantou námestia. V súčasnosti je nenápadnou budovou s obchodíkmi a neviditeľný skvost kúpeľného námestia. 

Kúpalisko Zelená žaba

Kúpele Zelená Žaba v Trenčianskych Tepliciach ponúkajú jedinečný relax uprostred prírody. Tento ikonický kúpeľný komplex, navrhnutý legendárnym architektom Bohuslavom Fuchsom, spája prvorepublikovú eleganciu s moderným wellness zážitkom. Návštevníci si tu môžu vychutnať termálne bazény, sauny, masáže či jedinečný výhľad na okolité lesy, ktoré umocňujú atmosféru dokonalého oddychu.

Kúpeľný dom Machnáč

Machnáč je ikonický kúpeľný dom v Trenčianskych Tepliciach, postavený v roku 1932 podľa návrhu avantgardného architekta Jaromíra Krejcara. Tento funkcionalistický skvost, kedysi považovaný za vrchol modernej kúpeľnej architektúry, bol známy svojím inovatívnym dizajnom, veľkými presklenými plochami a unikátnou samonosnou konštrukciou. Slúžil ako miesto oddychu pre významných hostí, no postupne upadol do chátrania. Napriek snahám o jeho záchranu ostáva Machnáč symbolom opustenej architektonickej krásy a otázkou pre budúcnosť jeho obnovy.
zdroj historickej fotky: Archív Oddelenia architektúry HÚ SAV

Liečebný dom Viktória

Liečebný dom Viktória sa nachádza v tichom prostredí blízko parku v Trenčianskych Tepliciach.

Vila Orava | Apartmánový dom Orava

Apartmánový dom Orava sa nachádza v historickej vile z roku 1913 priamo v centre Trenčianskych Teplíc, len 30 metrov od termálnych kúpeľov. Ponúka ubytovanie v kompletne vybavených apartmánoch s výhľadom na pešiu zónu a kúpele Hammam.

Kúpeľný dom Hammam

Hammam v Trenčianskych Tepliciach je architektonický skvost postavený v roku 1888 v orientálnom maurskom štýle. Pôvodne slúžil ako vaňový kúpeľ pre bohatú šľachtu a finančných magnátov, dnes je k dispozícii kúpeľným hosťom aj širokej verejnosti. ​

História tejto významnej stavby sa začala, keď vtedajšia majiteľka kúpeľov, Ifigénia de Castries d’Harcourt, uvidela na svetovej výstave v Paríži model prepychového tureckého kúpeľa. Bola ním očarená, a preto odcestovala do Egypta a požiadala miestokráľa Izmaila o povolenie postaviť Hammam v Trenčianskych Tepliciach. Izmail jej žiadosti vyhovel a poslal s ňou svojho dvorného architekta. Hammam bol dokončený v roku 1888 a v tom čase bola budova v Európe bezprecedentná. ​

Pri vstupe do hlavnej sály Hammamu návštevníka prekvapí osvetlenie z troch kupol so zasklenými otvormi, ktoré vytvárajú dojem hviezdnej oblohy. Na stenách sú dve farebné rozety, ktoré imitujú dizajn cirkevných rozet. Každá časť zábradlia galérie je vytesaná z jedného kusu kameňa a uprostred sály sa nachádza mramorová fontána. Arabesky sa vinú do troch kupol, ktoré tvoria oblúk celej štruktúry. ​

Dnes Hammam slúži ako odpočiváreň po kúpeli a miesto na masáže. Je otvorený pre všetkých – ako miesto pre kúpeľné procedúry, tak aj ako zaujímavá historická pamiatka. ​

Návšteva Hammamu ponúka nielen liečebné procedúry, ale aj jedinečný zážitok z orientálnej architektúry priamo v srdci Slovenska.

Autor časti textov a fotografii: Dominik Žáčik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *