Zvolenský zámok

zvolenský zámok

Popis lokality Zvolenský zámok

Neďaleko sútoku Slatiny a Hrona v starom stredoslovenskom meste Zvolen stojí pôvabný zámok charakteristický svojím obdĺžnikovým pôdorysom s nárožnými vežičkami a štítkovou renesančnou atikou. Tento zámok bol vraj jedným z obľúbených sídel kráľa Mateja Korvína. Povesti vravia, že po získaní koruny sa často a rád potuloval okolím hradu preoblečený za sedliaka, načúvajúc žiadzam i ponosám svojich poddaných. Vďaka tomu sa naučil porozumieť potrebám jednoduchého ľudu a panovať tak múdro a spravodlivo, že ako jediný spomedzi našich kráľov vošiel sťa výrazne kladná postava i do ľudovej slovesnosti.

Priestory Zvolenského zámku dnes využíva Slovenská národná galéria. Jej zásluhou je stavba najbohatšou obrazárňou na Slovensku. Z rôznorodej kolekcie historického umenia – tak maliarskeho, ako i sochárskeho – radno vyzdvihnúť zbierku vzácnych slovenských ikon či expozíciu venovanú Majstrovi Pavlovi z Levoče.

Z atraktivít zámockého okolia možno spomenúť repliku pancierového vlaku Hurban využívaného v bojoch Slovenského národného povstania. Medzi navštívenia hodné miesta vo Zvolene zaiste patrí taktiež areál niekdajšieho Pustého hradu na vŕšku nad mestom.

Kontakt na Zvolenský zámok

Adresa: Námestie SNP 594/1, Zvolen, 960 01

Telefón: +421 45 532 19 03

Email: zvolen@sng.sk

Web: http://www.sng.sk/zvolen

Otváracie hodiny na Zvolenský zámok:

Vstupné na Zvolenský zámok:

Ako sa dostať na Zvolenský zámok

Okres: Zvolen, ( Banskobystrický kraj )

GPS: N 48.57295275648348, E 19.12765126266434

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *