Rozhľadňa Terchovské srdce

Lokalita

Okres: Žilina (Žilinský kraj)

Vrch Oblaz vypínajúci sa nad centrom Terchovej je v srdciach obyvateľov tejto obce spätý s množstvom emócií. Na jeho úpätí sa nachádza masový hrob Terchovčanov, ktorí podľahli morovej epidémii zachvátivšej oblasť koncom 19. storočia. V záverečnej etape 2. svetovej vojny sa tu pred postupujúcimi Sovietmi opevnili Nemci a dôsledkom urputných bojov kopec nasiakol krvou. Jedinečnú atmosféru vrchu zachytili i filmári, ktorí nakrúcali známy slovenský film Jánošík; keď hľadali miesto, kam umiestnia Jánošíkovu šibenicu, zvolili práve vrchol Oblazu.
Na mieste filmovej šibenice dnes stojí 30 m vysoká turistická rozhľadňa. Táto rozhľadňa zachováva vernosť duchu miesta, a to jednak svojím poetickým názvom Terchovské srdce, jednak svojou konštrukciou – je totiž postavená tak, aby jej ramená evokovali šibenicu. V budúcnosti by pri veži malo vzniknúť ešte aj druhé srdce – vytvorené vysadenými ihličnatými stromami. Inšpiráciou pre túto srdcovú tématiku bol vraj text ľudovej piesne: „To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí“.
Rozhľadňa Terchovské srdce je rýchlo a ľahko dostupná z Terchovej. Z centra obce sa treba vydať po modro značenom turistickom chodníku vedúcom okolo kostola. Pod vrchom Oblaz sa z tejto trasy odpája náučný chodník venovaný rastlinstvu a živočíšstvu Malej Fatry, ktorý vedie až k rozhľadni. Výstup je nenáročný, zvládnu ho i menej zdatní turisti. Z rozhľadne sa naskytajú nádherné pohľady na obec i okolité malofatranské vrchy.

Kontakt

Adresa: Kysucká vrchovina, Terchová, 013 06

Telefón: +421 41 500 23 07; +421 903 793 100

Email: ztt@ztt.sk

Web: http://www.terchova.sk/navstevnik/zaujimavosti-obce/naucny-chodnik

Terchová, Žilinský kraj, Slovakia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *