Nitriansky hrad

Nitriansky hrad

Popis lokality Nitriansky hrad

Ústrednou dominantou najstaršieho slovenského mesta Nitra je Nitriansky hrad, postavený na mieste mohutného slovanského hradiska, sídla nitrianskych kniežat a veľkomoravských panovníkov. Dnes je sídlom nitrianskeho biskupstva.

Postavili ho v 11. storočí. Tvorí ho niekoľko stavebných celkov. Jeho jadrom je katedrála s priľahlou biskupskou rezidenciou.

Najstaršou zachovanou časťou katedrály je románsky Kostol sv. Emeráma, ktorého vznik sa datuje do 11. až 12. storočia. Po požiari v druhej polovici 13. storočia ho prestavali a po zničení vojskom Matúša Čáka Trenčianskeho v roku 1317 pripojili k novostavbe gotického kostola. Odvtedy slúžil ako tzv. hodnoverné miesto kapituly a neskôr ako klenotnica katedrálneho pokladu. Dnes spolu s Horným a Dolným kostolom vytvára najhodnotnejší objekt hradu – biskupskú katedrálu.

Pôvodne gotický Horný kostol postavili v rokoch 13331335. O tri storočia neskôr k nemu pripojili Dolný kostol, s ktorým ho spája široké schodisko. Dnešný vzhľad katedrála získala v rokoch 17101736, pričom z tohto obdobia pochádza aj zariadenie interiéru. Medzi jeho najvzácnejšie pamiatky patrí hlavný oltár s motívom Snímania z kríža v Dolnom kostole od rakúskeho sochára J. Perneggera vytvorený podľa obrazu D. Volteru.

Pôvodne gotický Biskupský palác, ktorý stojí vedľa biskupskej katedrály, získal neskorobarokovú podobu tiež v prvej polovici 18. storočia.

Návštevníkov hradného areálu zaujme aj jeho vonkajšie opevnenie, ktorého najstaršie časti pochádzajú z románskeho a gotického obdobia. Legendárna je najmä Vazilova veža, ku ktorej sa viaže povesť o väznení uhorského kniežaťa Vazula.

Pre návštevníkov je sprístupnený areál hradu a biskupská Katedrála sv. Emeráma.

Prístup: autom až pod hrad – je v centre mesta na kopci, pešo asi 15 min stúpaním od Župného domu

Kontakt na Nitriansky hrad:

Adresa: Štefánikova trieda 1, 949 01 Nitra

Telefón.: +421 (0) 37/16 186, 741 09 06

E-mail: info@nitra.sk

Web: https://nitrianskyhrad.sk

Otváracie hodiny Nitrianskeho hradu:

Vstupné na Nitriansky hrad:

Ako sa dostať na Nitriansky hrad

Okres: Nitra, ( Nitriansky kraj )

GPS: N 48.318515666875804, E 18.08742179703229

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *