Kapušiansky hrad

Kapušiansky hrad

Popis lokality Kapušiansky hrad

Kapušiansky hrad sa vypína vysoko na kopci, takže jeho dominantu je jasne vidno už pri výjazde z Prešova smerom na Vranov nad Topľou. Aj dnes je to ešte krásna, pomerne zachovalá zrúcanina.

Kapušiansky hrad postavili v rokoch 1410-1420 na mieste zničeného kráľovského hradu z 13. storočia. Hrad počas celej svojej existencie patril rodu Kápyovcom. Je veľmi dobre strategicky riešený. V druhej polovici 16. storočia hrad v rámci budovania protitureckej obrany prispôsobili novej vojenskej technike. V roku 1709 však hrad dobylo vojsko Františka II. Rákociho a nechalo ho podpáliť. O tri roky neskôr dala majiteľka hradu Eva Gergelakyová, vdova po Gabrielovi Kapym, hrad opraviť. O ďalšie tri roky ho však musela definitívne zničiť.

Ku hradu sa dostanete od železničnej stanice Kapušany pri Prešove po zelenej značke. Vedú k nemu dve cesty, jedna dlhšia a menej náročná, druhá kratšia a náročnejšia. Turista, ktorý túži dostať sa na hrad, minie futbalové ihrisko a dostane sa k informačnej tabuli. Priamo okolo informačnej tabule ho vedie zelená značka priamo na strmú cestu na hrad. Cesta z hradu vedie okolo hradu a z kopca smerom do dediny.

Kontakt na Kapušiansky hrad:

Adresa: 082 12 Kapušany

Tel.: +421 (0) 51/794 11 02

E-mail: kapusany@kapusany.sk

Web: www.kapusany.sk

Otváracie hodiny na Kapušiansky hrad:

Hrad je voľne prístupný

Vstupné na Kapušiansky hrad:

Hrad je voľne prístupný

Ako sa dostať na Kapušiansky hrad

Okres: Prešov, ( Prešovský kraj )

GPS: N 49.055153029522714, E 21.32026263995184

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *