PAX caffe

Cafe Trenčianske Teplice

Na tomto mieste stál kúpeľný dom Poniatowski, kde pôsobil MUDr. Antonín Čapek, kúpeľný lekár a aktívny dejateľ trenčianskoteplického kultúrneho a spoločenského života v rokoch 1910 – 1923.
Do Trenčianskych Teplíc prichádzali za rodičmi ich deti Helena, Jozef, Karel. Všetci si zamilovali krásu krajiny a jej ľud.
Karel Čapek (1890 – 1938) tu písal Lúpežníka, Továreň na absolútno, R.U.R. a prvé kapitoly románu Krakatit.

1988.

Nyní se nacházíme kde? Nyní se nacházíme na mieste kde pred 100 rokmi vzniklo slovo ROBOT z Česko-Slovenského slova robotník. Nevzniklo v Amerike, alebo Japonsku, ale tuto ľaľa v Trenčianskych Tepliciach, kde akurát chľapcem tretiu kávu dnes.

Je tu totiž príjemne, človek sa uvoľní v lone peknej prírody popri krásnej starej architektúre a tak sa dostáva k slovu kreativita a nápady.
Nejak takto si to predstavujem v roku 1920 keď tu boli bratia Čapkovci pozrieť otca a “vynašli” slovo robot. Načo im to bolo? Karel Čapek nemal totiž názov pre hru, ktorú nosil v hlave, ale hlavne nevedel nájsť neživotný tvar od slova robotník, keďže hra pojednáva o umelých humanoidoch. A tak vznikol názov R.U.R – Rossum´s Universal Robots.
 
Pôvodný názov namiesto slova robot bol laboř, ale to sa bráchom Čapkovcom nepozdávalo. A tak sa nakoniec cez Hradec Králové a Prahu až do New Yorku dostalo slovo robot do celého sveta.

PS.: verím že v tom vymýšľaní hralo rolu aj nejaké vínečko, alebo bošácka….ale to sa v dokumentoch neuvádza 😁

KDE:

Trenčianske Teplice – pešia zóna

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *