Smrť Antigony

Smrť Antigony

Miesto konania Smrť Antigony

Prešov – Wave centrum nezávislej kultúry

Dátum konania Smrť Antigony

STREDA 30. NOVEMBRA 2022 O 17:00 – 20:00

Podrobnosti o udalosti Smrť Antigony

🎭 Antická dráma a autentické výpovede súčasných žien. Osobné drámy, ktoré delia stáročia a spája zodpovednosť spoločnosti, Spoločnosti, v ktorej sa odohrajú. 🎭
Ako prezentujú autori inscenácie na motívy Sofoklovej Antigony Zuzana Psotková a Marko Popovič: “Chceme, aby sa príchod do divadla stal aktom občianského aktivizmu. Cesta k solidarite a slobodnej komunite vedie cez súkromý akt, ktorý sa stáva politickým. Proces tejto premeny je vzbura. Forma vzbury je divadlo, teda naša inscenácia.”
Na javisku nie je Antigona. Je to Zuzana Psotková, košická herečka a aktivistka. Zároveň to ale nie je Zuzana. Je to Antigona.
Medzipriestor je priestorom skúmania hraníc súkromného a verejného. A len tento medzipriestor je priestorom skutočnej slobody a vzbury v našom divadle, aj v živote. Zuzana/Antigona hrá v tomto medzipriestore.
Antigona nás vyzýva, aby sme zverejnili to, čo všetci hovoria, že sa nikoho iného nemá týkať. Aby komunita nebola slušná, ale slobodná.
Grécky dramatik Sofokles patril k autorom, ktorí tvorili vovrchol nom období aténskej demokracie, čo malo veľký vplyv aj na jeho dielo. Hrdinovia Sofoklových tragédií sa búria voči nespravodlivým bohom, zákonu a manipulatívnej moci, a to aj za cenu vlastného života. Existencia jedinca nepodlieha u neho už božej vôli. Človek je sám mierou všetkých vecí a jediným princípom, ktorým sa hrdinovia ako Oidipus, či jeho dcéra Antigona riadia, je spravodlivosť. Vášnivo a nekompromisne bojujú za vlastný vnútorný morálny a mravný zákon, za dôstojné posta venie v spoločnosti. Konajú tak, aj keď im hrozí smrť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.